Hlavní navigace

Stahujte přímo do NASu

Čím víc stahujete, tím víc diskového prostoru potřebujete. Řešením může být domácí úložiště NAS.
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

NAS nebo externí disk?

Pro ukládání dat můžete samozřejmě využít disky instalované přímo v počítači, případně na externí disk, který lze snadno přenášet. V čem tedy spočívá výhoda pořízení speciálního úložiště NAS?

NAS je jednoduchý souborový server, který můžete zapojit do své domácí sítě. Následně pak zpřístupní veškerá data, která do něj uložíte, všem zařízením připojeným do domácí sítě. To znamená nejen vašemu domácímu stolnímu počítači, ale také notebookům všech členů domácnosti, tabletům, chytrým mobilním telefonům nebo chytrým televizorům. I když primárně slouží pro práci v domácí síti, většina moderních NAS úložišť zvládá i vzdálený přístup přes internet. V případě nouze se tak dostanete např. k zapomenuté důležité prezentaci, na níž jste celou noc doma pracovali, i z kanceláře.

Díky tomu má smysl udržovat si na síťovém úložišti kompletní archív všech typů souborů. Některá zařízení využijí hudbu ve formátu MP3, další si dobře poradí s filmy nebo seriály. Pro počítače se rozhodně hodí složka plná instalačních souborů různých šikovných utilit.

NAS se vyznačuje velmi nízkou spotřebou a propracovaným power managementem. Díky tomu může běžet v podstatě nepřetržitě a zpřístupňovat pak soubory kdykoliv, kdy některý z nich potřebujete. Pokud plánujete podobný způsob využití svého domácího úložiště, dbejte při výběru na dva parametry. Především jde o nízkou spotřebu, abyste po pár dnech provozu nepropálili na elektřině majlant. Za druhé sledujte parametr hlučnosti, zejména pokud budete mít NAS umístěný v místnosti, kde někdo spí.

Čím víc disků, tím víc NAS?

V obchodech seženete NAS úložiště se sloty pro jeden disk nebo dva disky, větší jsou spíše výjimkou. Jednodiskové fungují v podstatě jako externí disk zpřístupněný prostřednictvím sítě. Dvoudiskové ale mají řadu dalších využití. Tak předně můžete snadno vyměňovat vnitřní disky podle aktuálních potřeb. Začnete třeba na dvou 1TB, a až vám celková kapacita přestane stačit, nahrnete všechna data na jeden disk, jeden z nich vyjmete a vyměníte třeba za 2TB. Data pak samozřejmě rozprostřete zpět, kopírování mezi disky v rámci NASu je příjemně rychlé a hlavně nijak nezatěžuje váš počítač.

Další možností, jak využít dva disky, je vytvoření bezpečného úložiště se zrcadlenými disky. Veškerá data, která do NASu nahrajete, jsou současně ukládána na oba disky. V případě výpadku jednoho z nich pak o data nepřijdete, což se hodí třeba pro album rodinných fotografií nebo důležité dokumenty malé domácí firmy.

Při výběru se nezapomeňte podívat na formát disků, které vyhlédnutý NAS podporuje (zejména je rozdíl mezi 3,5? a 2,5? disky). Dále počítejte s tím, že disky do NASů sice mohou být stejné jako disky, které kupujete do svého počítače, existují ale také specializované řady NAS disků. Ty jsou navrženy pro nepřetržitý provoz, vynikají vysokou spolehlivostí a nízkou hlučností. A samozřejmě jsou také o něco dražší. Často ale narazíte na NAS, v němž už je nějaký disk instalován od výrobce.

Seagate NAS 64 MB

Seagate NAS 64 MB

Text obsahuje komerční sdělení.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty