Hlavní navigace

Servo: nový prohlížeč od Mozilly vyjde v červnu

Začátkem léta by měl světlo světa spatřit zcela nový prohlížeč od Mozilly. Ta již několik let vyvíjí renderovací jádro Servo, které nejen oproti Gecku, ale i současné konkurenci, dosahuje velmi překvapivého výkonu.
Martin Tábor 20. 3. 2016

Sdílet

Po dlouhé době loni rozčeřil vody prohlížečů Microsoft Edge, jehož podíl je však stále zanedbatelný. Není také divu, jelikož mnoho relativně základních funkcí dostane až s dalšími upgrady Desítek. Obsahje však také nové jádro, které v mnoha ohledech vlastně jen stěží dorovnává krok s konkurencí a Mozilla tak možná za několik měsíců ukáže skutečný trumf. Aby v dalších letech neztrácela uživatele, rozhodně by něco takového potřebovala.

Mozilla Servo

Mozilla Servo je zcela nové vykreslovácí jádro, na kterém „Mozilliáni“ společně se Samsungem pracují minimálně tři roky a ve světě browserů jde o progresivní technologii. Velký důraz je kladen na paralelní zpracování, což ve zkratce znamená, že prohlížeč dokáže beze zbytku využít dnešní vícejádrové procesory – např. u čtyřjádrového Intelu máte díky technologii Hyper-threading k dispozici celých osm vláken.

Příklad výkonu Serva (FPS = snímků za sekundu)

Každý prvek stránky pak může vykreslovat jiné jádro a úlohy nemusí čekat v řadě za sebou. Žádné dnes běžně používané jádro by nemělo být v oné disciplíně tak schopné jako chystané Servo. Mozilla plánuje ranou alfu vydat začátkem léta a nejdříve se dočká Android, OS X Firefox OS a GNU/Linux. Paralelního zpracování úloh budou moci pochopitelně využít především náročné aplikace běžící v prohlížeči, z čehož budou těžit i vývojáři her. Servo je open source a technologičtí nadšenci mohou stahovat a kompilovat již nyní.

Zdroj: thenextweb.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty