Hlavní navigace

Raspberry Pi 3: třetí generace legendární IoT desky

Kdo se v posledních měsících odhodlával k pořízení Raspberry Pi a dal si na čas, udělal dobře. Jako blesk z čistého nebe byla oznámena třetí verze, která tu druhou převyšuje téměř ve všech ohledech. Cena je navíc, jako obvykle, zcela totožná.
Martin Tábor 22. 3. 2016

Sdílet

Raspberry Pi je miniaturní počítač, který v roce 2013 způsobil malou revoluci. Dodnes totiž představuje ojedinělou kombinaci velikosti, výkonu a ceny, což digitální Malinu předurčuje k dosud netradičním úkolům. Díky kombinaci výše zmíněných vlastností je Raspberry Pi extrémně univerzální a jde využít od robotiky přes IoT až po nasazení v roli serveru nebo multimediálního počítače pro domácí kino. To vše Raspberry Pi hravě zvládne a navíc, ve většině případů, s minimálním kutilským úsilím. V neposlední řadě totiž hraje roli široká komunita a podpora hardwaru i softwaru.

Raspberry Pi 3

Co přináší Raspberry Pi 3

Raspberry Pi 3 je zpětně kompatibilní, a to vč. rozvržení komponent na desce a jejích rozměrů. To důležité, co se změnilo, naštěstí není cena, nýbrž výkon a konektivita. Na drobné desce s nízkou spotřebou a cenou ani ne 1000 Kč tepe 64bitový ARMv8 procesor Broadcomm BCM2837 se čtyřmi jádry Cortex-A53 o frekvenci 1,2 GHz. Oproti Raspberry Pi 2 slibují tvůrci cca 50% nárůst výkonu. Bohužel, částka 35 USD již nepojala větší operační paměť, a tak zůstává na hodnotě 1 GB. Stejně tak grafická karta je stejná, nicméně takt byl zvýšen na 300 MHz.

Raspberry Pi 3 – popis desky

A teď to, na co Raspberry Pi čekalo vlastně od své první verze – nové Rpi 3 obsahuje přímo na desce vestavěnou Wi-Fi standardu 802.11 b/g/n a nezapomnělo se ani na Bluetooth 4.1 a BLE. Odpadá tak nutnost připojovat adaptéry do USB a hledat pro ně linuxové (nedej bože jiné) ovladače.

Jak ARMový počítač rozběhnout

Možnosti jsou stále stejné – základem přímo od výrobce je Raspbian, což je upravený Debian. Oficiální stránky dále uvádějí např. Ubuntu překompilované pro ARM (resp. Ubuntu Mate a Snappy Ubuntu Core). Hezké je, že Microsoft již pro RPi 3 updatoval i své nové Windows 10 IoT Core, takže softwarově není problém rozjet univerzální aplikace pro Windows 10. Další novinkou z Redmondu je i podpora instalátoru NOOBS (vhodného třeba pro začátečníky).

Windows 10 IoT a Raspberry Pi 3

Pakliže ovšem chcete RPi nasadit jako multimediální počítač (HTPC), mohou se hodit i distribuce OpenELEC či OSMC. Protože je Raspberry Pi open source, možnosti zde pochopitelně nekončí a díky dokumentaci je relativně snadné připravit fork jiného OS. Vždy záleží na konkrétním projektu, ale při stavbě něčeho pohyblivého (např. „n“-koptéry) se bez realtimového systému obejdete možná jen pár sekund.

Zdroj: raspberrypi.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty