Hlavní navigace

Ubuntu 17.10 je revoluční. Přešlo na GNOME 3 Shell

Po Windows 10 Fall Creators Update dorazilo i podzimní Ubuntu, tedy verze 17.10. Jmenuje se Artful Aardvark a to, že se písmeno "A" nalézá na samém počátku abecedy, značí, že Ubuntu vstupuje do nové éry - vydání je opravdu přelomové.
Martin Tábor 26. 10. 2017

Sdílet

Pravověrní uživatelé Linuxu na Canonical a jeho Ubuntu často nadávali a tvrdili, že tato distribuce vlastně není ani Linux, ale jakýsi kříženec macOS a Windows. Canonical se před několika lety totiž rozhodl jít vlastní cestou a v Ubuntu nasadit původní technologie včele s vlastním uživatelským rozhraním Unity a grafickým serverem Mir. Ambice byly veliké a Unity mělo zamířit i na mobilní zařízení a tablety. Nakonec vše uvízlo ve fázi rozpracovanosti a vývojáři zkrátka nebyli sto věci dotahovat do konce a dále vylepšovat. Nemalé výdaje šly přitom téměř výhradně z kapsy Marka Shuttlewortha a jeho Canonical neprosperoval.

Ubuntu 17.10

Nicméně Ubuntu 17.10 je dá se říci skvělou zprávou pro celý linuxový svět. Kromě rozhraní Unity existuje i celá řada dalších ambiciózních projektů jako GNOME či KDE, ale v posledních letech přibylo mnoho dalších vyspělých GUI – většinu jste mohli používat i oficiálních derivátech Ubuntu – Ubuntu GNOME, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu Mate atd. A právě Ubuntu GNOME aktuálně končí. Hlavní verze totiž přešla plnohotnotně na rozhraní GNOME Shell, což zvyšuje kompatibilitu s ostatními distribucemi, ale zároveň nejspíše přispěje k vývoji samotného prostředí a alespoň trochu zamezí tříštění zdrojů.

Ubuntu 17.10 v novém kabátě

Vezměme si, jakou práci má třeba Microsoft s vývojem uživatelského rozhraní u Windows 10 a kolik funkcí týkajících se právě vzhledu se nestihlo dokončit pro Fall Creators Update. Svět linuxových distribucí je přitom mnohem rozmanitější, týmy pracují samostatně nebo do zdrojového kódu přispívají i jednotlivci a nakonec do sebe jednotlivé dílky musí zapadat jako puzzle (což není bez problémů).

GNOME Shell 3.26 – Ubuntu nasadilo nejnovější verzi

To vše s mnohem složitějším financováním nebo i zdarma. V současné době je tak jen dobře, že se Ubuntu přiklonilo právě ke GNOME Shell. Knihovny GNOME 3 již v základu stejně používalo a řešení má téměř jistou budoucnost (oproti Unity). Těšit se tak můžeme na Ubuntu 18.04 LTS, které bude podporováno pět let a GNOME 3 Shell v něm bude určitě lépe odladěné. Kdo by měl snad něco proti změnám, může klidně zůstat u verze 16.04 LTS, a to až do roku 2021.

Zdroj: ubuntu.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty