Hlavní navigace

Build 2016: co chystá Microsoft již v blízké době?

V San Franciscu započala výroční konference Microsoftu a tentokrát není nouze ani o téměř neuvěřitelné informace. Myslíte si, že Windows nespustí aplikace z Linuxu? Že vyvíjet pro iOS jde jen na Macu? Mnoho dalších klišé zboří upgrade Windows 10.
Martin Tábor 5. 4. 2016

Sdílet

I když někdo Microsoft milovat zrovna nemusí, letošní konference BUILD ukázala bezesporu velmi zajímavé novinky, které počítačový svět možná posunout o pěkný kus dál. Vše, co zaznělo v úvodu, je pravda a oznámení podobného charakteru ještě zdaleka nekončí. Zde chce asi zdůraznit, že nejde ani o apríl.

Build 2016

V létě přijde Anniversary Update

Že se chystá další upgrade Windows 10, je jasné a ví se to už dlouho. Microsoft však konečně pohřbil kódový název Redstone a aktualizaci, která přijde v létě, nazval Anniversary Update. Název rovněž směřuje k výročí uvolnění Windows 10 jako takových, a tak by nebylo vůbec překvapením, kdyby upgrade dorazil 15. července. To se však zatím neví. Dojde k vylepšení nabídky Start, a mnoha dalším věcem, nicméně pojďme se podívat ta větší překvapení.

Windows 10 Anniversary Update

Synchronizace s mobilem vč. Androidu

Možná to zní překvapivě, ale ano! Microsoft plánuje pro Desítky propojení s mobilním telefonem, které by mělo být asi na úrovni toho, co nabízí současné OS X spolu s iOS. V notifikačním centru by se tedy měly zobrazovat oznámení z mobilu, SMS zprávy, volání atd. Nepůjde přitom jen o Windows 10 Mobile, ale především o nejrozšířenější mobilní systém světa – tedy konkurenční Android. Vše by mělo být realizováno pomocí aplikace Cortana na Google Play, a tak musíme doufat, že funkce bude určena i našim končinám.

Edge umožní přihlášení přes Windows Hello

V ekosystému Windows 10 je možnost bezpečného přihlášení pomocí kamerky, která ovšem musí mít speciální hardwarovou výbavu a být kompatibilní (vidět trojrozměrně v IR spektru). Letní vydání však půjde ještě dál. Pomocí Windows Hello se v prohlížeči Edge přihlásíte i k webovým službám. Může tak jít o uložená hesla, ale také o nové API pro vývojáře samotných wetových stránek. Vedle běžných tlačítek pro přihlášení jako Facebook, Twitter, Google+ bude možná brzy vidět i logo Windows Hello. Dále se Edge naučí doplňky a také blokovat reklamu!

Přihlášení přes Hello v prohlížeči Edge

Projekt Contennial

Stále postrádáte ve Windows Storu dostatek kvalitních aplikací? Microsoft naštěstí také, a proto přišel s novým nápadem.Contennial je balíček nástojů, který vývojářům omožní „zabalit“ stávající aplikace pro desktop tak, že je mohou běžným způsobem nahrád na Windows Store, ale aplikace tak přitom rovněž získají přístup k novým API, notifikacím systému apod.

Prokejt Contennial

Pravdou je, že pro některé letité a objemné programy toto představuje vlastně jediné řešení. Další věcí, kterou tak vývojáři i uživatelé získají, jsou však automatické aktualizace a také možnost platit přímo ve Storu. V Redmondu se již snažili podobnou cestou dostat do Storu i aplikace z Androidu a iOS, ale ukázalo se to jako běh na dlouhou trať. Contennial tu oproti tomu bude již v létě.

Elektronické pero

Redmond údajně provedl výzkum, podle kterého většina lidí pro rychlé poznámky stále používá tužku a papír. Uvážíme-li, že většina uživatelů stále neovládá desetiprstovou hmatovou metodu psaní na klávesnici, zadávání poznámek do PC stále složitější než rychlých pár tahů na papír. Psaní do PC má i tak své výhody.

Windows 10 Sticky Notes

Od léta tak budou Desítky obsahovat speciální nástroj, který bude prolínak napříč systémem a umožní vkládání poznámek pomocí elektronického pera. Cortana je navíc bude umět rozpoznat a např. vložit událost do kalendáře. Většina zařízení však žádným stylusem nedisponuje, a tak můžeme čekat jen na novou módní vlnu nebo si Microsoft peče novinku hlavně pro svůj Surface.

Novinky zvláště pro vývojáře

Linux pod Windows

Ještě před pár lety by bylo předpovídání takového vývoje pronejmenším science fiction. Ale časy se mění a nová éra je možná tu. Ve zkratce – Windows 10 v sobě integrují linuxový příkazový řádek Bash, který navíc bude moci spouštět textové programy z repozitářů Ubuntu. A také s Canonicalem Microsoft na novém řešení úzce spolupracuje. Nepůjde přitom o virtualizace, ale linuxové programy budou pracovat přímo s adresářovou strukturou disku. Vše umožní speciální vrstva, která se postará o překlad systémových volání pro Windows.

Bash na Windows 10

V C# budete moci zdarma vyvíjet pro Windows, Android i iOS

Možná o něco méně zajímavá, ale o to důležitější zpráva. Microsoft skutečně hledá každou cestu, jak vývojáře přitáhnout do Windows Store a pravdou je, že to není jednoduché. Naučit se nové vývojové prostředí nebo navíc vytvořit port aplikace pro jinou platformu, není nijak rychlé ani levné. Jedním z řešení, jak napsat jeden kód a jednoduše jej zkompilovat pro všechny tři hlavní mobilní OS, je program Xamarin.

Jak funguje Xamarin

Microsoft jej koupil a na BUILDu 2016 oznámil, že již nebude placený, ale zdarma a integrovaný dokonce i ve volně dostupném Visual Studiu Community. Když tak začnete vyvíjet novou mobilní aplikaci, již velmi zvážíte, zda na to nejít právě přes C#, jelikož si zajistíte téměř nativní podporu na Windows 10, Androidu i iOS.

Zdroj: microsoft.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty