Hlavní navigace

ICQ žije! Vyšlo ve verzi 10 a je open source

Než do českých luhů, hájů a paneláků vtrhla plnou silou sociální síť Facebook, bylo ICQ nepsaným standardem internetové komunikace. Dnes se tomu ani nechce věřit, ale ICQ stále žije a ruský vlastník se zřejmě rozhodl přilákat nové uživatele.
Martin Tábor 6. 4. 2016

Sdílet

ICQ je v Česku opravdovou legendou a ještě před deseti lety jej měl snad každý. V počtu českých uživatelů pro něho nebyl soupeřem dokonce ani Skype, který přitom od svého počátku krom „textování“ nabízel i hlasová volání zdarma. Dnešní éra však jednoznačně patří sociálním sítím a možností, jak se spojit přes internet, je vlastně nespočet. Videohovory již nenabízí jenom Skype, ale také zmíněný Facebook, Google a uživatelé Firefoxu mají tuto funkci vestavěnou v browseru. Přesto by možná stálo zato, oprášit své staré přihlašovací údaje. Bude někdo online?

ICQ 10

ICQ v podstatě zcela zmizelo ze scény, ale v některých jiných zemích je stále používané. Aktuálně jej vlastní ruský server Mail.ru, který vydal jubilejní desátou verzi. „Pamětníci“ možná pamatují, jak s postupem času začal kecálek bobtnat a stával se čím dál náročnější (alespoň pro starší PC), kvůli čemuž mnoho lidí přesedlalo k alternativní aplikaci QIP. ICQ 10 je zcela přepsané, rychlé, hodí se do designu Windows 10 a staví na multiplatformní grafické knihovně Qt. Nové ICQ již využijete i na videohovory, a to pod systémy OS X, Linuxu, Androidu, iOS a Windows Phone. Aby toho nebylo málo, zdrojové soubory jsou k dispozici na síti GitHub.

Zdroj: icq.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty