Hlavní navigace

Android N již mohou testovat majitelé Nexusů. Jak systém vypadá?

Jak to už s Androidem bývá, poslední verze 6.0 Marshmallow má jen 2,3 procenta trhu, ale přípravy dalšího vydání jsou v plném proudu. Android N navíc vyjde o něco dřív než obvykle a již nyní jej můžete sami otestovat.
Martin Tábor 19. 3. 2016

Sdílet

Android je s přehledem nejrozšířenější mobilní systém a ani to nevypadá, že by s touto pravdou někdo zatřásl. Alespoň ne v blízké budoucnosti. Google si svůj systém dále hýčká a zatímco Microsoft není sto dokončit vlastně zcela nový Windows 10 Mobile, Android staví na bytelných základech a je opět vyladěnější. Nejnovější verze nese prozatím kódové označení N a obrazy vyšly překvapivě ještě před konáním Google I/O 2016. Finální Android N (možná Nutella nebo Nougat) by měl vyjit už v třetím čtvrtletí.

Android N Preview

Majitelé Nexusů mají dokonce dvě možnosti, jak nedokončený systém vyzkoušet – tou tradiční je stažení obrazů pro ruční flashování, ale mnohem elegantnější a pohodlnější je aktualizace OTA. Tu získáte, když svůj Nexus 5X, 6, 6P, 9, 9G, Player nebo Pixel C zaregistrujete do programu Android Beta. Z toho lze usoudit, že tři roky starý Nexus 5 již nebude ve hře ani po vydání finálního N-ka, ale kdo ví.

Hlavní novinky Androidu N

Je jich hodně, jsou zajímavé a nejspíš ještě budou přibývat. Google zatím nevydal ani kompletní seznam, kterého se možná dočkáme právě až na květnovém Google I/O. Obrazy pro Nexusy, ale i pro vývojářeské studio, by se měly upgradovat každý měsíc a právě v nich jde novinky objevit.

Notifikační centrum

Jde o starou známou lištu, která se vysouvá z horní části obrazovky a prakticky každá nová verze systému ji nějak vylepšuje. Android N přinese možnost odpovídat na zprávy přímo ze štítku s oznámením, což odstraní nutnost otevírat samotnou aplikaci. Novinka tak výrazně ušetří čas nejen u SMS, ale především u messengerů nejrůznějších sociálních sítí. Centrum umí také sloučit notifikace z jedné aplikace, programy mohou přidávat vlastní ikony akcí a ty si můžete zorganizovat jednoduchým přetažením.
Notifikační lišta

Multi-window režim

Přesně tak. I na Androidu bude možné otevřit dvě aplikace vedle sebe, a to nejen na tabletu, ale i smartphonu. Podobnou možnost přinesly již Windows 8 a nutno říci, že při rostoucích rozlišeních displejů se tato funkce hodí. Vývojáři dokonce dostanou API, díky kterému budou moci v „druhém okně“ otevřít i novou aktivitu jedné aplikace.

Multi-window režim

Noční režim a kalibrace barev

V roce 2016 se konečně objeví funkce, kterou Google plánoval již pro Android Marshmallow. Jde o tmavé téma, které zvláště v noci ušetří nejen zrak, ale u AMOLED displejů také baterii, protože černý pixel je u této technologie de facto vypnutá LEDka. Systém nabízí i jednoduchý dialog pro kalibraci barev přes posuvníky RGB, ale možné je i zapnutí červeného filtru podle denní doby nebo časového pásma. Něco podobného umí třeba aplikace Twilight.

Výběr barevného tématu

Zoom obrazovky (resp. změna DPI)

Na desktopových Windows je zcela běžné, že můžete změnit DPI prostředí, čímž dosáhnete zvětšení jednotlivých ovládacích prvků. Tato funkce se stále zlepšuje a díky vektorové grafice (resp. aplikacím WPF) již nejsou zvětšená okna ani rozmazaná, což bohužel neplatí o starších nebo multiplatformních programech. V novém Androidu si budete moci prostředí také zvětšit, což pomůže nejen starším lidem – dalekozrakostí trpí až 50 % populace.

Zoom uživatelského rozhraní

Nový způsob instalace aplikací

Android 5.0 přinesl velkou změnu v běhovém prostředí. Mobilní aplikace totiž nejsou kompilovány do nativního kódu, ale vykonává je virtuální stroj, podobně jako Javu na jiných zařízeních. Do pětkového Androidu se tento virtuální stroj jmenoval Dalvik a každá aplikace se překládala pokaždé při jejím spuštění. Výhodou byla rychlejší instalace z Google Play a méně zabraného místa v telefonu. 

Android Lollipop vs. KitKat

V posledních verzích je oproti tomu nasazen ART – aplikace se spouští a běží rychleji, avšak instalace i aktualizace jsou mnohem delší. Co s tím? Android N kombinuje oba způsoby. Při stahování z Google Play se aplikace jen rozbalí a kompilace proběhne při prvním spuštění nebo v době, kdy zařízení není používáno.

Zdroj: android.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty