Hlavní navigace

Walkman po třiceti letech končí

David Procházka

Společnost Sony ohlásila ukončení výroby zařízení Walkman. K ukončení výroby dochází shodou náhod ve stejný okamžik, kdy iPod slaví své deváté narozeniny. Symbolicky tak střídá digitální hudební éra svou analogovou předchůdkyni.

Sdílet

První Sony Walkman spatřil světlo světa 1. července 1979 v Japonsku a jednalo se o zásadní průlom v oblasti levného přenosného sterea. Na začátku prodeje se nestal hitem takříkajíc přes noc, zejména když jej japonská média velmi kritizovala. První měsíc se tak prodalo pouze 3000 kusů. Společnost Sony se ale nenechala zastrašit, a zacílila reklamu na Walkman směrem k mladší generaci s využitím moderní hudby a mladších popových hvězd. Do konce srpna roku 1979 se tržby zvýšily 10 krát. Na počátku 80. let se stal Walkman velice žádaným zařízením na celém světě. Za třicetiletou historii zařízení prodala jen firmy Sony na 200 miliónů těchto přístrojů. Přenosné hudební přehrávače se tak díky Walkmanu staly součástí našeho života.

Je zřejmé, že si dnešní nejmladší generace vůbec existenci zařízení typu Walkman nepřipouští, většina mladých lidí se s tímto přístrojem příliš nesetkala. Již před mnoha lety vystřídaly tyto přístroje modernější generace MP3 přehrávačů, zejména pak Apple iPod a podobné. Historie této moderní platformy byla veskrze podobná s Walkmanem. iPod byl představen 23. října 2001 a ačkoli jej zezačátku trh také ignoroval, postupně obliba iPodu vzrostla dramatickou rychlostí. I když k oficiálnímu ukončení výroby Walkmanů došlo až nyní, ve skutečnosti byl kazetový Walkman mrtvý již před mnoha lety, neboť jej vystřídaly CD přehrávače (neboli Discmany) a minidisk. Později všechny tyto přístroje obdržely drtivou porážku od MP3 přehrávačů a mobilních telefonů.

Zdroj: Gizdomo

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty