Hlavní navigace

Remix OS 2.0: jak na Android pro běžný desktop

O Remixu jsme psali už při konání veletrhu CES 2016, kde autoři představili miniaturní počítač s Androidem předělaným pro desktopové prostředí. Ten je nyní konečně dostupný jako ISO pro běžné počítače, a tak je rozhodně načase jej vyzkoušet.
Martin Tábor 27. 3. 2016

Sdílet

Poprvé jsme o Remix OS psali v lednu - miniaturní krabička šla připojit k obrazovce, myši a klávesnici, čímž jste získali plnohodnotné PC s netradičním systémem. Tvůrci uchopili čistý Android 5.1 a uhnětli z něho něco, čeho se svět od Googlu prozatím stále nedočkal – nedotykový Android s plně nabitým zásobníkem známých aplikací. Netrvalo dlouho a k dispozici je druhá verze, kterou již můžete poměrně jednoduše nainstalovat na pevný disk svého vlastního počítače.

Remix OS

Bohužel se stále jedná o betu, nicméně snad použitelnou. Google již léta slibuje podporu mobilních aplikací v systému Chrome OS, ale skutek utek, i když o chystaném Androidu N unikají zajímavé spekulace. Možná se tedy na letošním Google I/O dočkáme překvapení, ale konkurence získala alespoň formální náskok.

Stažení a možnosti instalace

Na stránce pro stažení máte na výběr ze dvou obrazů. 32-bitový (562 MB) podporuje jen starší počítače se standardním BIOSem, 64-bitový (717 MB) navíc i počítače s UEFI. Vhodné je určitě zvolit rychlejší stažení přes torrent. Jakmile rozbalíte stažený ZIP, kromě souboru ISO bude ve stejné složce i drobná instalační utilita (Remix OS Installation Tool), kterou i přes varování Windows UAC spusťte.

Instalační utilita

Teď již stačí vybrat mezi instalací na přenosné médium (flashku) či pevným diskem počítače. V druhém případě se po restartu PC zobrazí nabídka, kde vyberete k nabootování původní systém nebo Remix OS. Jeho první spuštění trvá trochu déle, protože se musí připravit oddíl disku. U dual-bootu jsou podporovány jen systémy Windows 7 a novější.

Výběr systému při spuštění

Na počítačích s UEFI je nutná 64bitová verze a po restartu musíte stisknout speciální klávesu (zpravidla F12 pro Dell, F9 pro HP, F12 pro Lenovo). U BIOSu se ukáže přímo bootovací obrazovka Windows s výběrem systému. Pro bootování z flashdisku je postup obdobný – musíte nastavit USB vyšší prioritu než internímu úložišti (postup je u každého počítače jiný).

První kroky v Remix OS

Jestliže se vše zdařilo, můžete spustit Remix OS a ocitnete se na obrazovce nastavení. Připojte se k internetu a vítejte na „ploše“. Remix je asi první Android, kde se vývojáři maximálně snaží o optimalizaci pro nedotyková zařízení. I tak ale systém není zdaleka finální a vykazuje řadu „brouků“. Ve výchozím stavu je např. dostupný jen základní prohlížeč z Androidu 5.1, v němž ovšem nejde posouvat stránky – pomohou jen klávesy PageUp a PageDown.

Instalace aplikací

Oproti zařízení Remix Mini zatím verze pro PC neobsahuje ani Google Play, což užitečnost celého počinu značně degraduje. Naštěstí tu řešení je – do OS můžete neoficiálně doinstalovat tzv. Google Services a skrze ně i Google Play. Druhou možností je také stažení APK balíčků, což lze provést řadou jiných nástrojů, a ty poté nainstalovat v Remix OS offline. Tím ovšem přijdete o automatickou aktualizaci.

Jak nainstalovat Google Play do Remix OS

Postup pro instalaci Google Play je poměrně jednoduchý:

  1. Stáhněte aplikaci GMSActivator.apk z příspěvku na Skupinách Google,
  2. na stažený soubor klikněte pravým tlačítkem a dejte nainstalovat (budete muset povolit instalaci z neznámých zdrojů přes Nastavení-Zabezpečení, stejně jako v běžném Androidu,
  3. stiskněte „Install Google Services“,
  4. a nakonec restartujte Remix OS.

Po nabootování byste již měli mít v hlavní nabídce k dispozici klasickou aplikaci Google Play, což je cesta k prohlížeči Chrome, kancelářským aplikacím Microsoftu a prakticky jakémukoli dalšímu užitečnému softwaru, kterého je pro Android nespočet. Důvodem, proč oficiální GPlay v Remix OS chybí, je fakt, že Google standardně požaduje zaslání konkrétního zařízení k otestování. Remix OS je určen pro instalaci na počítače, takže tato cesta pochopitelně není možná. Vývojáři se s Googlem i tak pokouší dohodnout.

Zdroj: jide.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty