Hlavní navigace

SmartBird - robotický pták

Dnešní článek bude zase o robotech, konkrétně o robotickém ptákovi Smarbird od německé firmy Festo. Jedná se o stroj, který v podstatě létá jako skutečný pták. Inspirací pro stavbu stroje byl racek.
Coudy 28. 3. 2016

Sdílet

Nejprve si povíme něco o firmě Festo, která je jednou tvůrcem robota Smartbird. Firma byla založena roku 1923 a zabývá se hlavně průmyslovou automatizací a dodává své výrobky pro více než 300 000 zákazníků z více než 35 průmyslových odvětví. Po celém světě má více než 250 poboček a zaměstnává zhruba 18 000 lidí.

Nyní, ale již zpátky na projekt  SmartBird, jehož inspirací byl racek. V podstatě se tak jedná o extrémně lehký a aerodynamický stroj, který má za úkol zcela věrně napodobvat systém létání ptáků. Promyšlený je také systém ovládání, který je schopen zcela automaticky vzlétnout, optimalizovat spotřebu energie při létání a využít tak vlastnosti plachtění, podobně jako to dělají skuteční ptáci. Spotřeba se tak při letu drží kolem 23 wattů. Umělá křídla zvládnou i specifické úhly pro ovládání směru letu. Rozpětí umělých křídel z lehkých uhlíkových vláken je přibližně dva metry a SmartBird má hmotnost pouze 450 gramů. Vše je řízeno pouze jedním hlavním miniaturním elektrickým motorem a promyšlenou konstrukcí s převody. O tom, že dokonalost bývá velmi často v jednoduchosti, se můžete přesvědčit na tomto videu, kde je vidět vnitřní konstrukce.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty