Ve světě softwaru a webu obvzlášť je vždy problém se zpětnou kompatibilitou. Microsoft je však na tomto poli poměrně kovaný, což vyplývá z jeho zaměření na korporátní sféru, jež „vyrábí“ podstatnou část jeho zisků. Pro firmy, které používají celou řadu na míru ušitého softwaru, by se tak zkrátka bez dokonalé zpětné kompatibility stala nová Windows, kancelářský balík Office či Internet Explorer zcela nepoužitelnými. Spartan bude zřejmě živou ukázkou této politiky – aktuálně se má za to, že finální Windows 10 budou obsahovat jak revoluční Spartan, tak i Internet Explorer.
Nové a starší záhlaví prohlížeče Spartan
Microsoft se rozhodl vydat dvěma různými cestami a Spartan bude používat jádro, které sice vychází z původního Tridentu, ale půjde mnohem progresivnější cestou vstříc nejmodernějším technologiím. Z toho důvodu bude Spartan v desktopovích i mobilních Windows 10 nastaven jako výchozí, avšak Internet Explorer bude stále v záloze např. právě pro firemní použití, kde se hledí především na stabilitu, kompatibilitu a jiné než bezpečnostní aktualizace jsou vlastně překážkou.
Spartan Desktop
Na druhou stranu se tímto krokem Redmond zbaví korporátních pout a může se bez větších obav volně pustit do vývoje prohlížeče, který bude zřejmě velmi podobný konkurenci. Spekulovat tak jde i o mnohem častějším dodávání nových funkcí. Obrázky výše pak zachycují zřejmě aktuální vzhled Spartanu, který (konečně) ztratil klasické záhlaví okna a panely se tak posunuly o něco výš. Tento evoluční skok již prodělaly vlastně všechny ostatní prohlížeče až na Internet Explorer, který na dnešních širokoúhlých displejích zbytečně plýtvá vertikálními pixely.
Zdroj: neowin.net