Hlavní navigace

Naučte se deset nových anglických slovíček

V následující videoaktualitě se podíváme společně s Milošem Čermákem na pár nových anglických slov, které se oficiálně objevily v nejznámějším anglickém slovníku Merriam-Webster's pro tento rok.
Coudy 15. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oficiálně se v nejnovějším vydání slovníku Merriam-Webster's objevilo zhruba 1700 nových anglických výrazů, společně s Milošem Čermákem jsme vybrali deset nejzajímavějších.

VIDEO: Naučte se deset nových anglických slovíček

Seznam vybraných slovíček

  1. WTF - (slangově, vulgárně) what the fuck? Co to sakra? (používá se jako výraz pohoršeného překvapení, údivu či překvapení) 
  2. NSFW – anglická zkratka pro „Not Safe For Work“ (případně „Not suitable for work“). Označují se tak odkazy na stránky obsahující většinou vtipný či erotický obsah, který většina uživatelů nerada prohlíží na věřejnosti – například v práci či kavárně. 
  3. Photobomb – Je to vlastně umění. Umění vpravit sám sebe v ten pravý čas před objektiv fotoaparátu a tím pádem i zkazit celou fotku. Je to pojem a má svou záložku i na wikipedii a to už je na pováženou. No, a je to hlavně zábava, na které si hodně lidí ujíždí. 
  4. Meme – Je označení pro nějaký nápad, myšlenku či informaci, která se rychle šíří po Internetu. V prostředí webu může mít takový „Meme“ formu obrázku, odkazu, videa, celé webové stránky a dokonce to může být i jen nějaké slovo, které se začne objevovat a šířit na Internetu.
  5. Clicbait – Je většinou jako titulek, který může být klidně i docela dlouhý, a obvykle vám nic konkrétního neřekne. Každopádně prostě neodoláte a kliknete na něj. Může vypadat nějak takhle: Neskutečně dojemné! Desetiletá holčička chtěla zazpívat babičce k svátku a neuvěříte, co se stalo! Po kliknutí obvykle zjistíte, že se nic zvláštního nestalo a ani jste se nic zajímavého nedozvěděli. Click bait ale svůj účel splnil a přitáhl další návštěvu na web. To že z něj vzápětí odejdete, už je jeho majitelům jedno. 
  6. Twerk – Twerking je tanec, ve kterém tanečník, obvykle žena, pohybuje v podřepu boky nahoru a dolů, současně poskakuje, což třese a pohupuje hýžděmi. Podle slovníku Oxford Dictionary Online je twerk sexuálně provokativní tanec.
  7. Click fraud – Označuje se tak podvodné klikání ve snaze úmyslně poškodit konkurenci. Zajistím-li dostatek falešných prokliků na inzerát konkurenta, dojde k vyčerpání jeho rozpočtu. Konkurent tak přijde o peníze a jeho inzerát se navíc přestane zobrazovat.
  8. Emoji – Jsou doslova obrázkové znaky, které pocházejí z Japonska a světové počítače obsazují už od konce 90. let. Emotikony typu emoji mají několik zvláštních specifik. Díky svému původu jsou zpravidla stylizované do japonského popartu, jsou pestrobarevné a třeba v chatu reprezentované klasickými obrázky, ale přesto jsou definované jako běžné znaky pomocí svého kódu. 
  9. Net neutrality – Je to princip internetového připojení, kdy se poskytovatel musí k datům chovat naprosto stejně, ať se jedná o data čehokoliv. V podstatě všechna data na světě jsou si rovna.
  10. Sharing economy - Je sdílená ekonomika. Většinou poskytují on-line nástroje nebo společnosti. V podstatě jde o to, že uživatelé dořasně poskytují přístup k službám či zboží.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty