Hlavní navigace

Google upekl svůj vlastní router pro domácnost

Když už je Google největší internetová společnost, proč by nemohl přijít i s routerem, který je ve většině domácností vstupní branou do celosvětové sítě. Jmenuje se OnHub a má být referenčním modelem pro celý segment trhu.
Martin Tábor 24. 11. 2015

Sdílet

Dnešní „internetová“ domácnost je zcela typicky vybavena routerem, který kombinuje modem, switch a Wi-Fi vysílač. Hned prvním úskalím je však to, že připojených zařízení v domácnostech přibývá a nejedná se zdaleka jen o počítače, smartphony a tablety. Na scénu se pomalu ale jistě derou tzv. IoT zařízení typu chytrých ledniček apod. Dalším problémem je také bezpečnost – nedávno internetem proletěly zprávy o nebezpečnosti domácích routerů, které se čím dál častěji stávají snadným soustem pro útoky hackerů a jejich botnety. Aby router utáhl rychlejší přípojení a více zařízení, začíná se z něj stávat vlastně „běžný“ počítač s OS, čímž roste míra rizika.

Google OnHub router

Na pomoc tak přispěchal Google, který na konci léta uvedl svůj první router OnHub ve spolupráci s firmou TP-Link. Nyní dorazil další model z továren Asusu. Oba jsou prakticky totožné a ztělesňují možná nejlepší zařízení pro domácnosti na trhu. Netradiční design rozhodně neudělá ostudu a zároveň odráží nekonvenční technologické řešení. Antény jsou rozmístěny po celém obvodu, takže vysílají stejnoměrně do všech světových stran.

Parametry routeru Asus OnHub jsou:

  • podpora 802.11a/b/g/n/ac s MIMO 3×3 a teoretickou rychlostí až 1900 Mb/s,
  • 2,4GHz i pro 5GHz pásmo poslouží šestice všesměrových anténách,
  • podpora Bluetooth 4.0, ZigBee a Weave,
  • porty pro gigabitový WAN, gigabitový LAN a jednou USB 3.0,
  • dvoujádrový procesor Qualcomm IPQ8064 (1,4 GHz Krait 300),
  • 1 GB RAM a 4 GB flash paměti.

Důležitým bezpečnostním prvkem je pak automatická aktualizace firmwaru, která stále není u řady dnešních routerů běžnou záležitostí. Kdy jste naposledy zkontrolovali svoji „internetovou krabičku“? TP-Link svůj OnHub nabízí za 200 dolarů (cca 4600 Kč), novější model od Asusu pak vyjde o necelých 500 Kč dráž.

Zdroj: google.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty