Hlavní navigace

Google Cardboard: křehká budoucnost virtuální reality

Již jsme si zvykli, že prakticky jakýkoliv výrobek sestává jen z plastu či pár doplňků navíc. O to větším překvapením jsou Google Cardboard, jež se týkají něčeho tak nového jako virtuální realita. Tu nově zvládne každé video na YouTube a kus kartonu.
Martin Tábor 18. 11. 2015

Sdílet

Brýle pro virtuální realitu – Google Cardboard – byly představeny již před delším časem, nicméně vývojový tým teď přispěchal s plánkem na novější model. Ten konečně zvládne i smartphony o rozměru kolem 5 palců a ne jen menší kousky. Jestli vám Cardboard ještě nic neříká, není divu. Jejich čas možná teprve přijde, ale zřejmě jsou zamýšleny jen jako „předskokan“, který má proklestit cestu na trh nové technologii. V jednoduchosti jde o kartonovou krabičku, vybavenou dvěma čočkami, suchým zipem, magnetem a NFC čipem. Tím hlavním je ovšem váš běžný smartphone.

Google Cardboard

Stačí na něm spustit patřičný 3D obsah, vložit do Cardboardu a do celé výsledné konstrukce pohlédnout očima. Nejen, že uvidíte video trojrozměrně, ale zážitek je poutavější, než u největšího domácího kina. Zkrátka se ocitnete „přímo v něm“ – jde o jednoduchou virtuální realitu. Pořízení takového videa ovšem není zdaleka tak snadné a je zapotřebí poměrně drahé zařízení.

Platforma Jump

I proto na cílové platformě, kterou je YouTube, přibývají kompatibilní videa poměrně pomalu. Google se však snaží a aktuálně připravil třeba platformu Jump, což je speciální držák pro šestnáct kamer, které poskytnou data pro software na zpracování virtuální reality. YouTube však začalo podporovat Cardboard u všech videí, ale u těch ne-3D je kvalita samozřejmě zcela jinde. Různé modely Cardboard můžete aktuálně koupit třeba zde, kde naleznete i návod na jejich výrobu. Z nativních videí lze doporučit např. přistání Apolla 11 na Měsíci. Nativní trojrozměrná videa jde na YouTube vyhledat pomocí filtru „3D“.

Zdroj: google.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty