Hlavní navigace

Chcete být skutečně v bezpečí? Zkuste Subgraph OS

Soukromí i bezpečnost jsou stále zmiňovanějším pojmem, a tak není divu, že na tuto poptávku občas i někdo zareaguje. Momentálně na sebe upozornila firma Subgraph, která přináší superbezpečný operační systém.
Martin Tábor 29. 2. 2016

Sdílet

Subgraph OS je posledním projektem stejnojmenné kanadské společnosti, která má na svědomí již několik bezpečnostních utilit. Aplikace Vega slouží pro zabezpečení webových serverů a Orchid je vlastní klient pro připojení k síti Tor. Nyní však vzniká celý operační systém, který řadu technologií spojí dohromady a uživatelům poskytne asi jedno z vůbec nejbezpečnějších softwarových prostředí, odolné vůči virům, špehování a také identifikaci uživatele na internetu. Systém nicméně staví na Debianu a klasickém uživatelském rozhraní GNOME 3 Shell.

Subgraph OS – uživatelské rozhraní GNOME 3 Shell

Základní vlastnosti chystaného Subgraph OS jsou:

  • sandboxy, které oddělují každou běžící aplikaci od samotného OS i jiných aplikací,
  • veškerá komunikace s okolím probíhá přes síť Tor.

Pravdou je, že běžné operační systému musí brát v potaz především pohodlí uživatele, ale antivirová řešení nikdy nejsou zcela spolehlivá. Pakliže chcete vytvořit bezpečné prostředí, je zkrátka nutné je trochu funkčně omezit a navrhnotu je tak, aby bylo z principu maximálně bezpečné. Jedině tak může vzdorovat i dosud neznámým hrozbám.

Subgraph OS – architektura systému

Důležitou součástí Subraph OS je ovšem komponenta Metaproxy, poskytuje aplikacím zdání běžného internetového připojení, a tak dělá Tor kompatibiliní prakticky s jakýmkoli softwarem. Izolace systému od aplikací je realizována linuxovými kontejnery a kernel obsahuje open-source vylepšení Grsecurity. Právě kontejnery jsou stěžejným prvkem bezpečnosti a mohou mít různá práva podle konkrétních potřeb aplikace. Např. čtečka PDF tak nemá přístup ani k internetu. Celý systém je zatím v pre-alpha fázi, ale adresu pro testování ISO média lze získat z IRC vývojářů.

Zdroj: subgraph.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty