Hlavní navigace

Zoner Photo Studio 16 - spousta novinek pro snadnou práci s fotkami

Nová verze oblíbeného správce a editoru fotografií přináší mnoho nových funkcí a vylepšení. Značně vylepšené uživatelské rozhraní i snadné přiřazení GPS souřadnic fotografiím jistě potěší mnoho nadšenců s fotoaparátem.
Roman Polášek 20. 9. 2013

Sdílet

Zoner Photo Studio patří beze sporu mezi světovou špičku v oblasti správy a jednoduchých úprav fotografií. Jako každý rok, i letos na konci léta, přichází na trh nová verze, letos s pořadovým číslem 16. Podívejme se na hlavní novinky i vylepšení současných funkcí. Rozhodně se mají uživatelé na co těšit.

Nové pohledy ve správci fotografií, včetně mapy

Ihned po spuštění nové verze Zoner Photo Studia si jistě všimnete v mnoha ohledech změněného správce fotografií. Panel navigace při levém okraji okna nabízí kromě klasického adresářového stromu také okamžitý přístup k vybraným složkám, katalogu, úložišti Zonerama nebo oblíbeným umístěním. Toto nové rozdělení bude jistě jednodušší pro méně zkušené uživatele, pro které je kompletní adresářový strom příliš složitou strukturou.

Nový režim náhledu ve správci fotografií

Nový režim náhledu ve správci fotografií

Nový režim náhledu ve správci fotografií

Druhým velmi viditelným vylepšením jsou 4 nové pohledy na fotografie. K dispozici je nejen klasický průzkumník, ale nově i náhled, mapa a porovnání. Náhled poskytuje většinu prostoru jedné fotografii a ostatní jsou zobrazeny v pásu při dolním okraji okna.

Speciální pozornost si zaslouží mapa. Ta dokáže z vašich fotografií přečíst GPS souřadnice a poté na mapě označí místa, kde byly fotografie pořízeny. V dnešní době již dokáží chytré telefony a také nové fotoaparáty přiřadit k fotkám GPS souřadnice, takže tato funkce je velmi vítána a velmi snadno s ní můžete zmapovat všechny své výlety. Pokud u vašich fotek údaje o poloze chybí, stačí je uchopit myší a přetáhnout na přesné místo na mapě. Tím se souřadnice přiřadí a dokonce i pro více fotek najednou.

Poslední pohled pak umožňuje snadné porovnání až 4 fotografií najednou.

Správce nově obsahuje 4 různé pohledy pro zobrazení fotografií - ukázka průzkumníka a mapy

Správce nově obsahuje 4 různé pohledy pro zobrazení fotografií – ukázka průzkumníka a mapy

Správce nově obsahuje 4 různé pohledy pro zobrazení fotografií – ukázka průzkumníka a mapy

Kus práce lze pozorovat i na panelu s informacemi o fotografii. Za zmínku jistě stojí zobrazení malého náhledu mapy.

Ovládání editoru na jednom místě

Patnáctá verze Zoner Photo Studia přinesla nový postranní panel do editoru pro rychlé úpravy a aplikaci filtrů. Šestnáctá verze tento dobrý nápad dále rozvíjí. Došlo totiž k přesunu celého panelu editačních nástrojů na pravou stranu. Nově se také možnosti jednotlivých nástrojů nezobrazují v horizontálním panelu, ale v postranním panelu. Výrazně tak ubyde zbytečného přejíždění myší. Pokud byste si však na panel při pravé straně nezvykli, najdete v nastavení možnost, kterou můžete panel i nástroje vrátit k levé straně okna.

Panel nástrojů v editoru je nově umístěn vpravo, včetně ovládacích prvků jednotlivých nástrojů

Panel nástrojů v editoru je nově umístěn vpravo, včetně ovládacích prvků jednotlivých nástrojů

Panel nástrojů v editoru je nově umístěn vpravo, včetně ovládacích prvků jednotlivých nástrojů

Inteligentní změna kompozice

Zcela novým nástrojem pro editaci fotografií je změna rozměrů obrázků podle obsahu. Tento nástroj, jak název napovídá, umožňuje měnit velikost fotek, ovšem s ohledem na důležité prvky na fotografii. Můžete tak například změnit poměr stran fotografie, avšak osoby na ní nebudou deformovány. Aplikace nabízí automatickou detekci těchto důležitých oblastí na fotce, avšak pro případ, kdy selže, můžete využít také ruční označení. Od funkce nečekejte zázraky při extrémních změnách poměru stran, ale pro menší úpravy poskytuje překvapivě dobré výsledky.

Změna zachová důležité prvky v jejich správné velikosti a nedochází tak k nechtěné deformaci

Změna zachová důležité prvky v jejich správné velikosti a nedochází tak k nechtěné deformaci

Změna zachová důležité prvky v jejich správné velikosti a nedochází tak k nechtěné deformaci

U změny rozměrů podle obsahu můžete označit důležitý motiv fotky, který nemá být změněn

U změny rozměrů podle obsahu můžete označit důležitý motiv fotky, který nemá být změněn

U změny rozměrů podle obsahu můžete označit důležitý motiv fotky, který nemá být změněn

Dotykové ovládání

Zoner Photo Studio 16 je nově připraveno také na ovládání dotyky. To ocení především majitelé tabletů s Windows. Snadno můžete pomocí dotyků listovat mezi fotografiemi, případně plynule měnit jejich zvětšení. Speciální volbou v nastavení můžete také přizpůsobit uživatelské rozhraní pro dotykové ovládání. Tato změna se projeví mírným zvětšením tlačítek a větším odsazením ovládacích prvků. Tím by mělo dojít ke zlepšení komfortu ovládání.

Rozhraní přizpůsobené pro dotykové displeje se vyznačuje především většími ovládacími prvky

Rozhraní přizpůsobené pro dotykové displeje se vyznačuje především většími ovládacími prvky

Rozhraní přizpůsobené pro dotykové displeje se vyznačuje především většími ovládacími prvky

Uživatelské rozhraní bylo také přizpůsobeno pro zobrazení na displejích s vyšším DPI. Nemusíte se tedy bát, že by byly ovládací prvky při vysokém rozlišení monitoru příliš malé.

Další užitečná vylepšení

Téměř ve všech koutech nového Zoner Photo Studia naleznete další drobnosti, které byly přidány pro snadnější organizaci a úpravu fotek. Jednou z těchto možností je nová funkce umožňující seskupení raw a jpeg souborů. Nově je také lépe podporována funkce táhni a pusť. Příkladem může být již zmíněné přetažení obrázků na mapu nebo snadnější přiřazení klíčových slov fotografiím. V editoru pak naleznete nové rámečky a filtry.

Nově lze definovat také synchronizační úlohy pro složky. Mohou běžet zcela automaticky, i v případě, že není aplikace spuštěna.

Aplikace byla vylepšena také po stránce podpory hardwarové akcelerace s použitím grafické karty. Nově je podpora rozšířena na otáčení obrázků, srovnání horizontu a také náhled raw obrázků je rychlejší.

Autoři nezapomněli ani na webové úložiště fotek Zonerama. Nově byla odstraněna omezení velikosti fotografií a přidána byla automatická synchronizace s Facebookem.

Dokonalý nástroj za rozumnou cenu

Zoner Photo Studiu 16 není co vytknout. Autoři opět dokázali vymyslet užitečné funkce, které mají pro uživatele skutečný přínos při práci s fotkami. Oceňuji především zobrazení fotek na mapě, včetně snadného přiřazení GPS souřadnic, optimalizaci pro dotykové ovládání a velmi svižně reagující rozhraní.

U takto obsáhlé aplikace nelze čekat výraznější meziroční rozšíření funkcí, avšak pokud vlastníte některou ze starších verzí, upgrade na šestnáctku jistě zvažte. A ceny? Ty zůstávají na stejné úrovni jako dříve. Licenci můžete zakoupit prostřednictvím partnerského webu sw.cz, kde se dozvíte aktuální ceny pro různé licence.


Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty