Hlavní navigace

Zoner Photo Studio 13: přehled novinek a vylepšení

Roman Polášek

Vyzkoušejte ty nejzásadnější novinky jednoho z nejlepších programů pro digitální fotografie. Těšit se můžete na nové nástroje v editoru, katalog, podporu průhlednosti, vylepšené HDR či optimalizaci pro vícejádrové procesory.

Sdílet

Každoročně v tomto období vydává společnost Zoner novou verzi Zoner Photo Studia – programu pro správu a zpracování digitálních fotografií. Letos nese již pořadové číslo 13 a jako každý rok sebou přináší i velké množství novinek a různých vylepšení. Podívejme se na ty nejzásadnější změny a novinky, je jich vskutku hodně.

<p>Srovnání ikon posledních dvou verzí programu</p>

Srovnání ikon posledních dvou verzí programu

Srovnání ikon posledních dvou verzí programu

Uživatelské rozhraní

Ačkoliv se může zdát základní okno programu již dotaženo k dokonalosti, našly se další nápady, jak jej vylepšit. Jednou z novinek, které si rychle všimnete, je rozdělení Navigátoru na Složky, Katalog a Oblíbené. Mezi nimi lze přepínat a procházet tak složky s fotkami podle svého gusta. Zatímco Složky nabídnou obyčejný adresářový strom, Katalog rozdělí fotografie podle data, což může někdy usnadnit hledání. Další z novinek, které lze hned postřehnout, je možnost zobrazení souborů v prohlížeči na druhém monitoru, pokud jím disponujete. Rovněž lze nově otevřít více oken prohlížeče. V prohlížeči si můžete všimnout ještě jedné novinky a tou je panel pro hodnocení a přidávání barevných značek k fotkám. Nemusíte tak procházet žádná menu, fotky lze hodnotit a značkovat okamžitě.

Za drobné vylepšení se dá považovat i nová nabídka s názvem Vytvořit. Do ní byly přesunuty nástroje pro vytvoření HDR, 3D obrázku, panoramat či pohlednic. Takové rozdělení je mnohem logičtější.

<p>Uživatelské rozhraní ve svém výchozím rozložení</p>

Uživatelské rozhraní ve svém výchozím rozložení

Uživatelské rozhraní ve svém výchozím rozložení

Organizace fotek a katalog

Již jsem zmínil přítomnost Katalogu v předcházející části článku. Ten je určen pro lepší správu fotografií a hlavně pro lepší vyhledávání. Indexuje totiž všechno fotografie v počítači a dokáže pracovat s jejich metadaty. Do katalogu se můžete přepnout v části zvané Navigátor. Tím hlavním, čím vás jistě Katalog zaujme, jsou široké možnosti filtrování. Fotografie je možné hledat podle textu (v názvu, popisku, cestě, klíčových slovech, jméně autora), podle hodnocení, značek a rovněž podle GPS souřadnic. Jednoduše stačí zvolit souřadnice středu hledání a zvolit poloměr, který definuje oblast, ve které byly fotky pořízeny. Hledání fotek je s Katalogem velmi snadné a rychlé.

<p>Hledání v katalogu</p>

Hledání v katalogu

Hledání v katalogu

Nově byla v Zoner Photo Studiu implementována také možnost současného mazání přidružených souborů s odlišnou příponou, například JPG a RAW.

Nové nástroje editoru

Zoner Photo Studio není určen jen ke správě fotek, ale i k jejich editaci. Konečně se 13. verze dočkala podpory průhlednosti v obraze včetně načítání a ukládání grafických formátů, které tuto vlastnost podporují. Přibyl také nástroj Guma. Rozšířeny byly také možnosti výběrových nástrojů. Uživatelé jistě ocení i nástroj Retušovací štětec, jehož tahy částečně splynou s podkladem, takže je retušování snadnější a méně viditelné.

<p>Podpora průhlednosti u loga Stahuj.cz</p>

Podpora průhlednosti u loga Stahuj.cz

Podpora průhlednosti u loga Stahuj.cz

Drobných vylepšení se dočkaly i další nástroje. Například u nástroje Srovnat horizont přibyla vodicí mřížka, u textu možnost transformace, upravení výběru nástrojem Výběrový štětec nebo volba režimu prolnutí u nástrojů Klonovací razítko a Štětec.

<p>&#160;</p>

Ukázka nástroje Retušovací štětec

Multiexpozice a pohlednice

Jednou ze zásadních novinek v Zoner Photo Studiu 13 jsou Multiexpozice. Jde o možnost skládání fotografií focených ze stejného místa. Tímto způsobem můžete například vylepšit kvalitu fotografie či z ní odstranit pohybující se objekty. Příkladem může být focení památky. Když si nějakou chcete, vyfotit, obvykle se před ní pohybují lidé a kazí tak výslednou fotografii. Nyní stačí památku vyfotit vícekrát a složit pak fotografie do jedné. Pohybující se objekty budou odstraněny. Ukázku můžete vidět na obrázku. Dosáhnout lze i opačného efektu v podobě duplikace osob.

<p>Ukázka použití multiexpozice</p>

Ukázka použití multiexpozice

Ukázka použití multiexpozice

Atraktivní novinkou je i nástroj pro skládání pohlednic z více fotografií. Jednoduše lze poskládat více obrázků do jednoho, přidat pár efektů a získat tak pěknou pohlednici pro sebe či své známé.

<p>Ukázka vytváření jednoduché pohlednice</p>

Ukázka vytváření jednoduché pohlednice

Ukázka vytváření jednoduché pohlednice

Další funkce

Vylepšení se dočkalo i samotné jádro aplikace. Nově je program k dispozici v plně 64bitové verzi. Tato změna umožňuje práci s objemnějšími soubory a spolu s optimalizací pro vícejádrové procesory znamená výrazné zrychlení programu. Novinkou je rovněž unikátní implementace zobrazování v 10bitové barevné hloubce, k čemuž ovšem potřebujete odpovídající grafickou kartu i monitor.

Změn doznal také modul pro zpracování fotografií ve formátu RAW. Modul je nyní díky optimalizaci znatelně rychlejší a pro získání ještě lepších výsledků byly přidány nové parametry konverze – vinětace, vstupní velikost a metoda podexpozice.

Vyplatí se koupit?

Nové Zoner Photo Studio 13 je výborným produktem, který doporučuji vyzkoušet hlavně uživatelům, kteří dosud s tímto programem nikdy nepracovali. Stávající uživatelé jistě budou váhat, zda na novou verzi přejít či ne. Uživatelům verze 12 se zřejmě upgrade nevyplatí. Těm se starší verzí ale ano a zvláště, pokud mají 64bitový systém nebo pracují s fotografiemi ve formátu RAW.

<p>Vzhled balení produktu</p>

Vzhled balení produktu

Vzhled balení produktu

Zkušební verzi Zoner Photo Studia 13 si můžete stáhnout z odkazu, který najdete pod článkem. K dispozici je 30 denní trial verze. Můžete si možnosti aplikace bezplatně vyzkoušet a případně se i podělit o své zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.

Ve spolupráci s obchodem sw.cz jsme navíc připravili pro čtenáře Digitálně.cz speciální možnost zakoupení nejnovější verze PRO se slevou 12% nebo verze PRO s možností instalace na 3 počítače se slevou 15%.

<p>&#160;</p>

Pro uplatnění slevy verze PRO navštivte http://www.sw.cz/zoner_pro a použijte následující slevový kupon: „ZPS13PRO“.

Pokud chcete raději multilicenční verzi nakupujte zde http://www.sw.cz/zoner_pro3 a při objednávce zadejte tento slevový kupón: „ZPS13PRO3“.

Akce platí do 9.10.2010.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty