Hlavní navigace

Zoner Photo Studio 12 - jaké jsou novinky?

Rok uběhl jako voda a je tu nová verze oblíbeného programu pro správu fotografií - Zoner Photo Studio 12. Nabízí nové prostředí, nástroj pro zpracování obrázků ve formátu RAW a spoustu užitečných maličkostí na každém kroku.
Roman Polášek

Sdílet

Každoročně na podzim vydává společnost Zoner software novou verzi svého komplexního nástroje pro správu fotografií – Zoner Photo Studio. Vždy je přidáno mnoho funkcí a vylepšení, které posouvají kvalitu aplikace mnohem výše, a uživatelům poskytuje stále dokonalejší nástroj, se kterým mohou své fotky třídit, upravovat či publikovat. Aplikace je často srovnávána s Adobe Photoshopem. Toto srovnání ovšem vůbec není na místě. Zoner Photo Studio slouží ke zcela jiným účelům a jeho cílová skupina uživatelů je také jiná. Podívejme se na ty největší změny, kterými aplikace prošla. Stojí novinky za přechod na nejnovější verzi programu?

<p>Zoner Photo Studio 12 dostalo také nové logo</p>

Zoner Photo Studio 12 dostalo také nové logo

Zoner Photo Studio 12 dostalo také nové logo

Rozhraní

Hlavní změnou, které si jistě každý uživatel ihned všimne, je změna barevného provedení grafického rozhraní. Namísto světlých barev, na které byli uživatelé zvyklí z předchozích verzí, je uživateli naservírováno velmi tmavé prostředí. Jeho hlavní výhodou je fakt, že mnohem lépe vyniknou samotné fotografie a prostředí není tak rušivé. Komu však nové barvy nevyhovují, může vzhled aplikace změnit pomocí několika přichystaných skinů, které obsahují i světlé varianty.

<p>Prostředí v tmavých barvách</p>

Prostředí v tmavých barvách

Prostředí v tmavých barvách

Další změnou v prostředí je také podpora záložek. Již vám nebude více oken Zoner Photo Studia zabírat mnoho prostoru na hlavním panelu. Program totiž podporuje záložky, které se zobrazují při horním okraji okna programu. Pomocí záložek můžete lehce přepínat a váš hlavní panel bude neustále přehledný. Minulá verze Zoner Photo Studia přinesla také dva různé režimy prohlížení fotek – prohlížeč a editor. Toto zůstalo pochopitelně zachováno i v nové verzi, avšak s tím rozdílem, že se můžete mezi jednotlivými režimy snadno přepínat pomocí menu se 4 položkami v pravém horním rohu okna. Spolu se Správcem, Prohlížečem a Editorem lze najít také režim pro zpracování fotografií ve formátu Raw.

Ve Správci fotografií lze nalézt ještě jednu užitečnou změnu. Tam, kde je standardně zobrazen Navigátor a v něm adresářový strom, lze změnit zobrazení na Katalog. Ten vám roztřídí fotografie podle data pořízení, které zjistí z EXIF informací v obrázcích. Nedochází přitom k žádnému přesouvání fotografií, zůstanou na svých pozicích, jen je můžete takto třídit a mít rychlý přístup například k fotografiím z pouze letošního roku. Funkci užijí hlavně uživatelé, kteří netřídí své fotografie či je mají v mnoha složkách.

<p>Fotky jsou v katalogu setříděny podle času pořízení</p>

Fotky jsou v katalogu setříděny podle času pořízení

Fotky jsou v katalogu setříděny podle času pořízení

Nové funkce

Mnozí uživatelé se po loňsku těšili na lepší práci s vrstvami, ale zde už bylo dříve prohlášeno, že jedna dočasná vrstva stačí a vylepšení se tedy nekoná. Naštěstí bylo implementováno mnoho jiných zajímavostí, které jistě stojí za zmínku.

Uživatele jistě zaujme nová možnost získání obrázků ze souborů PDF. Ta doplňuje již tak širokou škálu možností získávání obrázků a jistě přijde uživatelům vhod.

Inovována byla také funkce pro vytváření panoramatických fotografií z více snímků. Více se o této problematice můžete dočíst v našem dříve vydaném článku.

<p>Složení do panoramatického snímku by mělo být nyní přesnější</p>

Složení do panoramatického snímku by mělo být nyní přesnější

Složení do panoramatického snímku by mělo být nyní přesnější

Nejvíce jsou však uživatelé zvědaví na nové funkce editoru. I ten doznal několika vylepšení a nových funkcí.

Jednou z nejpoužitelnějších novinek je efekt Posun barev. Lehce můžete vyměnit určitou barvu za jinou bez složitých výběrů. Přibyly také nové obálky puzzle a poštovní známka. Nejsem si však jistý, do jaké míry jsou tyto funkce použitelné.

<p>Posun barev je možné použít k nevídaným proměnám</p>

Posun barev je možné použít k nevídaným proměnám

Posun barev je možné použít k nevídaným proměnám

<p>Efekt puzzle nabízí poměrně dost možností, jak jej přizpůsobit</p>

Efekt puzzle nabízí poměrně dost možností, jak jej přizpůsobit

Efekt puzzle nabízí poměrně dost možností, jak jej přizpůsobit

V levém menu je možné najít také novinku s názvem Droste efekt. Vytváří poměrně zajímavou kruhovou úpravu fotografie. Využití pro ni ovšem najde jen málokdo.

<p>Droste efekt - zajímavý kruhový efekt</p>

Droste efekt – zajímavý kruhový efekt

Droste efekt – zajímavý kruhový efekt

Novinkou je také inovované pokročilé vkládání obrázků. Výřezy či celé obrázky je nyní možné kromě vkládání také různě transformovat či v nastavení vrstvy přidat vložené části stín.

Raw

Velmi významnou novinkou, která potěší hlavně pokročilé uživatele, je modul pro zpracování fotografií ve formátu raw. Naleznete v něm vše potřebné, co pro práci s raw potřebujete. Při levém okraji lze mít ve frontě více souborů, při pravém okraji pak můžeme najít panely pro nastavení expozice, vyvážení bílé, ostrosti, tonální křivky, barev, redukce šumu a dalších.

<p>&#160;Nový modul pro práci se soubory typu raw</p>

&#160;Nový modul pro práci se soubory typu raw

Nový modul pro práci se soubory typu raw

V nové verzi Zoner Photo Studia došlo také k mnohem lepší optimalizaci pro využití výkonu vícejádrových procesorů. Zvláště pak při zpracování souborů ve formátu raw.

Vyplatí se nová verze?

Dvanáctá verze Zoner Photo Studia je velkým skokem kupředu. Kromě představených novinek nabízí i další. Více si o novém produktu můžete přečíst na oficiálních stránkách zoner.cz. 

Výhodných cen se mohou dočkat také uživatelé starších verzí, kteří mohou zakoupit výhodný upgrade. Upgrade z jedenácté verze se zřejmě vzhledem k počtu novinek nevyplatí, vlastníte-li ale desátou či ještě starší verzi, může být upgrade opravdu znatelným posunem dopředu. Rozdíl je opravdu znatelný.
 

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty