Hlavní navigace

Znáte Tor Browser? Autoři chystají nový "kecálek" Tor Messenger

Martin Tábor

Síť Tor a přidružené aplikace jsou dnes asi nejvyužívanějším způsobem, jak si na internetu zajistit alespoň domnělou anonymitu. Využívají jej novináři, disidenti, obyvatelé Číny za státním firewallem, ale i drogové mafie, pedofilové či teroristé.

Sdílet

Tor Project je nezisková iniciativa, která stojí za vývojem anonymní sítě Tor a souvisejících aplikací. Když dnes procházíte internet, většina portálů si o vás ukládá minimálně cookies, ale často sledují i konkrétní IP adresu a posléze analyzují chování uživatele minimálně za účelem marketingu a personalizace reklam. Skutečný však nastává ve chvíli, kdy žijete v zemi s represivnějším (a zvídavějším) státním aparátem, jenž se snaží sledovat a řídit on-line aktivitu obyvatel.

Tor Browser 5.0.3

V řadě případů tak může Tor pomoci znemožnit vypátrání vaší identity (IP adresu můžete dokonce náhodně měnit), ale rovněž může překonat technické bariéry a dostat se třeba na americký a nikoli čínský (cenzurovaný) Google. Princip spočívá v tom, že se nepřipojujete přímo na servery cílové adresy, ale do síťě Tor, v níž váš požadavek koluje velkým množstvím míst a teprve z toho posledního zamíří na vámi zadanou adresu. Cílový server se tak dozví jen IP koncového bodu.

Tor Messenger 0.1.0 beta 3

Původně existoval Tor jen jako samostatná aplikace pro PC, přes níž jste museli směřovat komunikaci z webového prohlížeče (existoval doplněk pro Firefox). Protože však žádný browser nezaručí dostatečnou anonymitu, vývojáři přistoupili k vytvoření upraveného Firefoxu, který se jmenuje Tor Browser. Aktuálně se jedná asi o nejbezpečnější způsob, jak brouzdat anonymně, avšak některé zdroje tvrdí, že používáním Toru na sebe jen upoutáte pozornost tajných služeb – jinak byste měli šanci zůstat v davu. Tor Messenger jde tedy opět touto cestou – staví na aplikaci Instanbird od Mozilly a směřuje komunikaci do sítě Tor. Samotný Instanbird podporuje řadu protokolů jako Jabber (XMPP), IRC, Google Talk, Facebook Chat, Twitter, Yahoo.

Zdroj. torproject.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty