Hlavní navigace

Žhavé novinky ze světa mapových služeb

Na poli všech velkých tuzemských i celosvětových mapových portálů se udály v poslední době pro našince velké změny k lepšímu. Jak již asi tušíte bude se jednat o Google mapy, Bing mapy od Microsoftu a v neposlední řadě o Mapy.cz od českého Seznamu.
Coudy 22. 4. 2015

Sdílet

Google Maps

Loni v květnu aktualizoval Google svoji aplikaci Google Mapy pro Android a iOS a přidal do ní některé nové užitečné funkce, jako například řazení v jízdních pruzích při navigaci. Bohužel tato funkce byla zpočátku pouze na území USA, Kanady. Na konci února 2015 však Google zrušil omezení pro patnáctku evropských zemí včetně České republiky. Pro uživatele na Slovensku zatím tato funkce bohužel stále není k dispozici. 

Další zajímavou novinkou je možnost zobrazení uživatelských map v mobilní aplikaci s vlastními přidanými body zájmu, poznámkami a dalšími úpravami. Vlastní mapy se mohou hodit například k uložení určitého místa, přidání do seznamu oblíbených a následně si k němu vytvoříte specifickou trasu a následně již nemusíte nic nastavovat ani pracně hledat. Editaci jde zatím pouze provádět jen pomocí webového rozhraní, či v originální aplikaci Moje mapy (My Maps).

Bing Maps

Microsoft nedávno vylepšil svou verzi Bing Maps o funkci, která ukazuje hustotu dopravy a předpokládaný čas dojezdu na určené místo. Tyto funkce již nějakou běžely v USA, avšak před časem byly funkce spuštěny již i pro všechny ostatní lokality, které jsou mapami Bing pokryty. Nutno však dodat, že v České republice lze sledování podrobné sledování dopravy  používat pouze ve třech největších městech (Praha, Brno, Ostrava)  a v ostatních lokalitách se intenzita dopravy bohužel ukazuje pouze na hlavních tazích.

Horkou novinkou je však představení nové aplikace Bing maps pro Windows 10. Nová aplikace má pokračovat v zaběhnutém systému preferovaným Microsoftem a to že aplikace má být stejná napříč všemi zařízeními se systémem Windows. Nová aplikace má obsahovat dle Microsoftu funkce a nástroje, které potřebujete k navigaci po celém světě včetně nejlepších map, leteckých snímků spolu s hlasovou funkcí. To vše integrováno do jediné aplikace. Jak se to nakonec povede, se ukáže v následujících měsících.

Mapy.cz

Snad největší rozruch v poslední době však způsobily Mapy.cz od Seznamu. Zpřístupnily novou testovací verzi svých map. Hlavní avizovanou funkcí má být konečně přidání detailních mapových podkladů celého světa. Seznam tak vyslyšel konečně po letech přání svých uživatelů. Za základní zdroj dat jim poslouží OpenStreetMap, který obohatí vlastním mapovým klíčem. Další velkou novinkou má být vylepšené fulltextové hledání v ČR a nově konečně i možnost vyhledávat v rámci celého světa.  Z tohoto kroku se samozřejmě nabízí možnost stahování jednotlivých mapových podkladů pro různé země do mobilních zařízení a jejich následné off-line použití. Potěšující je, že aplikace o Seznamu bude dostupná na všech třech hlavních mobilních platformách (Android, iOS i WP) a to již začátkem tohoto léta. Samozřejmostí je i hojně rozšířená a používaná funkce Výlety. V nové verzi má tato funkce dostat vše co k dobrému výletu budete potřebovat.

Uživatelé by se měli dočkat i nových leteckých a ortofoto snímků. Seznam má plán nafotit nově celou republiku kolmo a více než 86 měst zároveň i šikmými snímky. Pokračovat by měly také 3D mapy s 3D modely budov a pokrýt tak kompletně celou Českou republiku.

Poslední velkou novinkou má být vylepšení režimu Panorama. Seznam vylepšil své snímací vozy o více kamer s lepšími čipy, což by mělo zaručit kvalitnější fotografie proti slunci. Zároveň vozidla dostaly nové objektivy a tu by měly umožnit fotit snímky v mnohem lepším rozlišení a kvalitě, která doposud byla největším problémem režimu Panorama. Seznam si dal za cíl nafotit i méně přístupné oblasti například turistické trasy a místa a vyvinul vlastní fotící systém pro pěší. Jak se to Seznamu vše povede, budeme moci sledovat v následujících měsících.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty