Zaměstnanci Youtube prý uploadovali nelegální videa

<p>&#160;</p>
<p>&#160;</p>
V minulých dnech se začal rozplétat případ, který by mohl pro videoserver Youtube skončit velkým skandálem a problémy se společnostmi zábavního průmyslu. Jeho zaměstnanci totiž měli sami nahrávat autorsky chráněná videa.
David Sillmen 8. 10. 2009

Sdílet

Divoké doby Youtube jsou už zdánlivě dávno pryč. Dnes už se na tomto videoserveru vyskytuje především obsah, který nikomu nevadí, a když už se tu objeví něco kontroverzního, raději je to hned staženo, čehož výsledkem je značné množství brzy nefunkčních videí.

Jenže postup Youtube asi není zdaleka tak čistý, jak se na první pohled zdá. Právnící obřího zábavního koncernu Viacom, kterému patří také filmové studio Paramount, prý našli důkazy, že zaměstnanci Youtube na server sami uploadují autorsky chráněná videa.

K důkazům jsou údajně přiloženy také výtažky z interní emailové komunikace, kdy je jasné, že o celé věci vědělo i vedení portálu, ale rozhodlo se na něm dotyčná videa ponechat.

Pokud je to celé pravda, nechť se Youtube připraví na náročný soudní proces, v němž půjde o částku kolem jedné miliardy dolarů. Kauza s sebou navíc přinese další problémy při jednáních s filmovými studii, která Youtube vede a v nichž se snaží docílit uveřejňování určité části jejich archivů na webu buď za poplatek nebo za reklamu.

Možná ale právě to nakonec Youtube, jež patří do skupiny Google, zachrání krk. Jelikož firma s celou řadou filmových společností spolupracuje, dá se teoreticky očekávat smírné mimosoudní vyrovnání. Zahájení případného procesu by zřejmě přišlo až příští rok.

Zdroj: GS

Autor článku