Ještě donedávna se zdálo, že pokud nějaká firma z finanční krize unikne bez ztráty kytičky, bude to Google, který se stále tváři velmi suvérenně, jako by se nic nedělo. Tento postoj se ale přece jen začíná postupně měnit, i když stále platí, že kanceláře Google platí za jedno z nejpříjemnějších pracovních prostředí vůbec. Zaměstnanci však byli zvyklí dostávat koncem roku finanční bonusy. Ty se však tentokrát nekonaly. Fasovaly se akorát nové mobily s operačním systémem Android – jak jinak z produkce Google.
Jedná se o speciální verzi modelu T-Mobile G1, která má odstraněno logo operátora a namísto něj se na ní skví unikátní Android logo. Dárek má hodnotu zhruba 400 dolarů. Průměrná výše bonusů v minulých letech se ale u Google pohybovala kolem jednoho tisíce dolarů. A někteří zaměstnanci Google – dříve považovaní za nesmírně loajální – už si na internetových fórech stihli postěžovat. Navíc, letošní vánoční dárek zjevně slouží i k testovacím účelům.
Přesto si ale člověk zaměstnaný u Google nemá vesměs na co stěžovat. Lidé u řady firem nedostaly ani zákonné výplaty, o nějakém bonusu ani nemluvě. A u některých technologických obrů se chystá propouštění. Například u Microsoftu, kde bude oproti původním předpokladům ještě vyšší a zasáhne pravděpodobně až 17% zaměstnanců.