Hlavní navigace

Zajímavé využití dronů v praxi

Létající roboty neboli drony, zná již jistě každý. Největší využití dnes drony nachází v armádě jako špionážní, průzkumné a naváděcí systémy. V poslední době však ve velkém pronikají i do civilní sféry.
Coudy

Sdílet

Kromě využití dronů jako prodlouženou ruku pro focení, či filmování libovolných objektů. V poslední době se na internetu objevily zajímavé způsoby použití pro civilní využití. Nemusíme pro to chodit ani tak daleko.  Prvním firmou v České republice, která bude servisovat své zařízení pomocí dronů budou České radiokomunikace.
 

vysílač Kleť v zimě

České Radiokomunikace

České Radiokomunikace prozatím testují možnost, jak opravovat své vysílače za plného provozu, pomocí dronů. Ty by měly monitorovat stav zařízení Českých radiokomunikací a efektivně plánovat rozsahy oprav bez sebemenší odstávky.

První testovací lety již proběhly a to velice úspěšně. Premiéra dronů se odehrála v polovině srpna na vysílači Svatoboru. V září byl dron poprvé zkušebně použit při reálné kontrole stavu nejvyšší stavby v České republice a tou je vysílač v Liblicích u Českého Brodu.

Dosud bylo nemožné jakkoliv opravovat vysílače za plného provozu. Libovolný spuštěný vysílač je napájen vysokým elektrickým napětím a vytváří tak ve svém těsném okolí ionizující záření, které má na lidské tělo velice negativní efekty. Létajícím dronům to ale vůbec nevadí. Nyní se na opravy vysílají horolezci zavěšení na lanech a je nutné odstavovat celá zařízení z provozu. Dron jednoduše zmonitoruje izolátory a lana v místech, která jsou jen velmi těžko přístupná. Výrazně se tak zvýší bezpečnost a efektivnost práce při snížení nákladů a rizik.

Drony dokonce mohou pomoci také lépe naplánovat opravy, protože ukáží místo a rozsah poškození míst na vysílači a opraváři se tak můžou daleko lépe a hlavně konkrétně připravit na požadovanou opravu a obstarat potřebné náhradní díly v dostatečném předstihu. Co z toho pramení pro ostatní? Výrazně se zkrátí doba nutných odstávek ke spokojenosti zákazníkům. Všechny dosavadní testovací lety proběhly na výbornou a prokázaly, že tyto drony je možné bezpečně použít při chodu vysílače. Snaf jediným zádrhelem bylo rušení přenosu obrazu z kamery dronu do řídícího počítače na zemi, ale problém se dá snadno eliminovat úpravou frekvence. Pozitivní je, že i provoz dronu neměl na chod vysílače vůbec žádný vliv. Novinkou ve výbavě opravářů bude od října dron s nosností 15 kilogramů. Tento robot dokáže unést i speciální stabilizátor, díky kterému je možné natáčet povrch vysílače dokonce i v rozlišení 4k. Díky takto kvalitnímu obrazu rozpozná technik ze země i ty nejmenší detaily.

Nutno dodat, že České Radiokomunikace usilují i o další unikátní využití dronů. V rámci výzkumné platformy ČRa Labs pracují na nové metodě pro zjištění kvality vysílacího signálu. Vyvíjí technologii, s jejíž pomocí by drony mohly měřit sílu vyzařovacího diagramu antény. Dnes tak náklady na změření jednoho vysílače prostřednictvím pilotovaného vrtulníku dosahují až půl milionu korun. Při použití dronů by jedno měření stálo mnohonásobně méně.

Hlídání čínských studentů

Létající drony dostaly v čínské provincii Luoyang velice zajímavý úkol. Během přijímacích zkoušek na místní vysokou školu by měly létat nad hlavami studentů a upozornit na každého, kdo při testech zkusí podvádět.

Přijímací zkouška s názvem Gaokao trvá dva dny. Má být obrovsky náročná na paměť studentů a do značné míry předurčí jejich další budoucnost. Většina studentů si tak často pomáhá velice zajímavým a v Číně rozšířeným podvodem. Pomocí speciálního pera odešlou otázku kamarádovi na telefonu a ten jim pak odpověď nadiktuje do sluchátka skrytého v uchu.

Podvod do dnešní doby, byl velice špatně zjistitelný, avšak v brzké době se stane minulostí. Dron se bude vznášet půl kilometru nad hlavami studentů, a jakmile zachytí rádiový signál, odešle zprávu do tabletu profesora. Ten pak drony navede, aby vyhledal přesnou polohu podvodníka.  Zeng Ying Yong z tamního úřadu pro rádiové vysílání již varoval pomocí stránek wired.com všechny budoucí studenty vysoké školy, ti se tak zřejmě budou nuceni spolehnout zase jen na svoji paměť. 

Závody dronů v Praze

V neděli 21. června se v pražském FreeStyle Parku Modřany uskutečnily závody dronů. Účastníků bylo celkem sedm a lítali po dvojících, kdo z nich bude na čtyřech tratích rychlejší. Vítězové jednotlivých duelů získávali body, které se postupně sčítaly a určily tak konečné pořadí. 

Jednotlivé týmy tvořily dva lidé. První hlavní pilot, který dron řídí pomocí nasazených brýlí, do kterých se mu zobrazují záběry z kamery umístěné na dronu. Současně jsou taky i přenášeny na obrazovku, kde je mohou sledovat i diváci. Druhý kopilot pozoruje dění okolo a když nastane jakýkoliv problém je kdykoliv připraven převzít pilotáž stroje.

Závody se konaly na čtyřech volejbalových hřištích a mezi závodní dráhou a diváky byly pro větší bezpečí nataženy sítě. Vítězové získali medaile a tým, který se umístil na prvním místě obdržel navíc pohár ve tvaru zlaté vrtule. 

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty