Hlavní navigace

Začněte pohodlně zálohovat s EaseUS Todo Backup 7

Nepodceňujte zálohování a začněte s ním dříve, než bude pozdě. Můžete využít nejen zálohu souborů a složek, ale i systému a celých disků. Navíc může zálohování probíhat zcela automaticky.
Roman Polášek 19. 9. 2014

Sdílet

Ať už se jedná o fotografie z dovolené, důležité dokumenty nebo emailovou korespondenci, ztráta těchto dat je vždy velmi nepříjemná a často bez možnosti získat tyto důležité soubory zpět. Tomuto neštěstí se však můžete velmi snadno vyhnout, pokud budete pravidelně a poctivě vše důležité zálohovat. Nebudete se muset bát smazání dat omylem či zničení disku, pokud budete mít svá data zálohována v bezpečí.

Spousta uživatelů však neví, jak správně zálohovat. Navíc manuální zálohování je velmi náročné, tvoří duplicity, případně lze při něm snadno zapomenout na některé soubory. Proto je lepší využít speciálních aplikací, které jsou pro zálohování určeny. Jednou z nich je EaseUS Todo Backup, jejíž možnosti vám podrobněji představíme.

Více verzí, více možností

Aplikace EaseUS Todo Backup 7 je nabízena hned v několika verzích. K dispozici je bezplatná verze s označením Free a placené Home a Workstation. Jak názvy napovídají, verze Home je určena pro domácí použití, zatímco Workstation pro komerční účely. Všechny verze se od sebe pochopitelně funkčně liší a na všechny funkce dosáhnete jen ve verzi Workstation. U obou placených verzí je k dispozici 30 denní verze na vyzkoušení, během kterých si můžete produkty libovolně vyzkoušet a poté případně zakoupit, nebo přejít na bezplatnou verzi.

Instalace aplikace je velmi snadná, rychlá a nenabízí žádný software třetích stran. V jejím průběhu vám umožní zvolit výchozí umístění pro vaše zálohy, které si však můžete později změnit v nastavení aplikace.

<p>V průběhu instalace vám aplikace pomůže zvolit výchozí složku pro zálohy</p>

V průběhu instalace vám aplikace pomůže zvolit výchozí složku pro zálohy

V průběhu instalace vám aplikace pomůže zvolit výchozí složku pro zálohy

Nové rozhraní

Po prvním spuštění vás uvítá zbrusu nové rozhraní programu. Bohužel však není v češtině.

Při horním okraji jsou zobrazeny hlavní možnosti pro zálohování dat. Střední část je určena pro zobrazení vytvořených záloh. V pravém horním rohu pak naleznete přístup k nastavení a dalším nástrojům.

<p>Hlavní okno aplikace s vytvořenou zálohou souborů</p>

Hlavní okno aplikace s vytvořenou zálohou souborů

Hlavní okno aplikace s vytvořenou zálohou souborů

Možnosti zálohování

Z hlavní nabídky můžete snadno vybrat, o který typ zálohy máte zájem. Můžete zálohovat celé disky nebo diskové oddíly. Dále je nabízena záloha vybraných adresářů. Nechybí ani možnost zálohování systému pro možnost, že by některé jeho úpravy neproběhly dobře. V nabídce dále naleznete smart backup, který neustále hlídá a zálohuje vybrané složky. Jako poslední se nabízí možnost zálohy emailů z aplikací MS Outlook a Outlook Express.

<p>Při záloze adresářů jsou podporovány i síťové disky</p>

Při záloze adresářů jsou podporovány i síťové disky

Při záloze adresářů jsou podporovány i síťové disky

Každou ze záloh vás provede podobný průvodce. V jednotlivých krocích vám pomůže zvolit, co a kam se bude zálohovat. Přehledně vidíte, kolik místa záloha zabere. Navíc lze i určit interval opakování záloh, možnost mazání starých dat, úroveň komprese nebo třeba ochranu heslem, aby se k zálohám nikdo jiný nedostal.

<p>Při vytváření nové zálohy lze vidět, kolik místa zabere na disku, na kterém bude uložena</p>

Při vytváření nové zálohy lze vidět, kolik místa zabere na disku, na kterém bude uložena

Při vytváření nové zálohy lze vidět, kolik místa zabere na disku | U záloh lze nastavit stupeň komprese nebo třeba i heslo

Takto vytvořené plány zálohování můžete později libovolně upravit, odstranit nebo rovnou z rozhraní aplikace využít možnost obnovení. Kromě obnovení z aplikace může dojít i k situacím, kdy už nelze spustit operační systém. Pro tyto případy program nabízí možnost vytvoření záchranného disku, případně možnost zapnutí PreOS, což je zjednodušený operační systém, ze kterého budete moci data obnovit.

<p>Pro případ problému se spuštěním systému aplikace nabízí vytvoření bootovacího WinPE disku</p>

Pro případ problému se spuštěním systému aplikace nabízí vytvoření bootovacího WinPE disku

Pro případ problému se spuštěním systému aplikace nabízí vytvoření bootovacího WinPE disku

Mezi další užitečné nástroje lze jistě zařadit možnost klonování disků. Díky tomu budete moci snadno přenést celý systém s aplikacemi a daty na jiný disk, aniž by bylo nutné vše znovu instalovat. Naopak lze data z vybraného disku trvale odstranit, aby je nemohl nikdy jiný obnovit.

<p>Díky klonování můžete přenést obsah disku na jiný a využít optimalizaci pro SSD</p>

Díky klonování můžete přenést obsah disku na jiný a využít optimalizaci pro SSD

Díky klonování můžete přenést obsah disku na jiný a využít optimalizaci pro SSD | Aplikace nabízí i trvalé smazání dat opakovaným přepisem

Abyste měli dobrý přehled o všem, co aplikace provede, je k dispozici i podrobný záznam veškerých činností programu.

<p>Nastavení nabízí změnu jazyka a možnost vypnutí odesílání statistik o používání aplikace</p>

Nastavení nabízí změnu jazyka a možnost vypnutí odesílání statistik o používání aplikace

Nastavení nabízí změnu jazyka a možnost vypnutí odesílání statistik o používání aplikace

Výhody placených verzí

Nabízené verze se od sebe výrazně liší. U bezplatné nejen některé funkce zcela chybí, ale ještě vám bude aplikace neustále nabízet její zakoupení. Ochuzeni budete například o technickou podporu, zálohu emailů a možnost tvorby PE bootovacího disku. Tyto funkce jsou dostupné až ve verzi Home. Ani tu však nelze používat ke komerčním účelům. Pokud ji chcete používat k práci, budete muset sáhnout po verzi Workstation, která nabízí proti Home možnost obnovy dat na zcela jiný hardware či podporu migrace systému do virtuálního prostředí.

V současné době můžete výhodně zakoupit licence na partnerském webu sw.cz. Nabízeny jsou elektronické licence k verzi HomeWorkstation.

Nenechávejte zálohování na jindy

Řada uživatelů přichází k zálohování, až když je pozdě a mají za sebou špatnou zkušenost se ztrátou cenných dat. Vyvarujte se těchto problémů a začněte se zálohováním ihned. EaseUS Todo Backup může být ideálním nástrojem, který vám se zálohou pomůže. Nabízí kopírování celých disků, zálohování systému, emailů i možnost klasické zálohy souborů a složek. Díky rozdílovým zálohám navíc tato data nezaberou mnoho místa na disku. V případě jakýchkoliv problémů se můžete spolehnout na své zálohy, takže o data nepřijdete. Kromě pokročilých placených verzí je k dispozici i verze zdarma, takže určitě s vyzkoušením aplikace neváhejte.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty