Hlavní navigace

Zabraňte krádežím - chraňte fotografie vodoznakem

Při používání cizích fotografií dochází často k porušování autorských práv. Braňte své fotografie vložením vodoznaku. Jeho odstranění je náročné a vaše fotografie tak budou v bezpečí.
Roman Polášek 11. 10. 2009

Sdílet

Vystavíte-li své fotografie na internetu, je zde velké riziko, že je někdo i bez vašeho svolení použije. Najednou se tak mohou vaše fotky objevovat na mnoha místech, či se dokonce někdo může vydávat za jejich autora. To je většinou velmi nepříjemná záležitost a jen málokdy se s tím dá něco dělat. Jak ovšem této situaci předejít když chcete fotografie vystavit na internetu? Je zde elegantní řešení a tím je vložení vodoznaku do obrázku. Jedná se o značku, kterou můžete na obrázek umístit a tím jej do jisté míry znehodnotíte. Často bývá vodoznak průhledný. Nezakrývá původní obrazovou informaci a při prohlížení příliš neruší. Je však netriviální jej z obrázku odstranit a tím se eliminuje možnost, že by takový obrázek někdo chtěl použít či se vydával za jeho autora, když bude ve vodoznaku vaše jméno.

Jako vodoznak můžete použít téměř cokoliv - logo, jméno, internetovou adresu. Vytvoření vodoznaku je jen na vaší fantazii. Můžete si všimnout, že i obrázky při každém článku zde na Digitálně.cz nebo u programů na Stahuj.cz jsou opatřeny v pravém dolním rohu příslušným logem. Tato akce se děje zcela automaticky. Přidávání vodoznaku do každé fotografie by bylo velmi zdlouhavé a naštěstí existuje mnoho aplikací, které zvládají přidání vodoznaku hromadně. Podívejme se na aplikace, které jsou přímo pro práci s vodoznaky vytvořeny. S jejich pomocí bude ochrana vašich fotografií hračkou.

WaterMark v2

Jedním z nejlépe vytvořených programů pro aplikaci vodoznaku do obrázků je WaterMark v2. Jedná se o freewarovou aplikaci, která je dokonce v češtině a s jejím ovládáním jistě nebudou mít uživatelé problémy. Nabízí velmi moderní a kvalitně navržené uživatelské rozhraní. Práce s touto aplikací začíná vytvořením vodoznaku, který budete do obrázků vkládat. To lze provést v celku povedeném editoru, jehož pomocí můžete vložit jak obrázek, tak i text. Jakmile máte vodoznak vytvořen, je nutné zvolit jeho polohu ve fotografii. Pokud chcete fotografii opravdu chránit, je dobré jej umístit na střed, pokud jen podepsat, je vhodným místem pravý dolní roh. Poté vyberte výstupní formát a velikost obrázků. Zde doporučuji nechat obě hodnoty stejné jako v originále. Pak stačí ve stromové struktuře disku najít příslušnou složku, vybrat konkrétní fotky a dát aplikovat vložení vodoznaku.

Než však tento krok učiníte, doporučuji si dopředu prohlédnout výsledek pomocí kliknutí na malý náhled obrázku. Můžete tak dopředu vidět, jak bude fotografie změněna. Velmi šikovnou funkcí je, že umí aplikace vytvořit nové soubory a originální bez vodoznaku vám zůstanou. Dejte si při vkládání vodoznaku velký pozor na to, abyste si své fotografie nadobro neznehodnotili.

<p>waterMark v2 - grafické prostředí působí velmi moderně</p>

waterMark v2 – grafické prostředí působí velmi moderně

waterMark v2 – grafické prostředí působí velmi moderně

Ovládání aplikace je tak jednoduché, že téměř není možné se někde ztratit. Interakce probíhá většinou pomocí ikon. Pokud neznáte jejich funkci, stačí nad ně najet kurzorem a příslušný popisek se zobrazí. WaterMark v2 nabízí zdarma velmi užitečný nástroj, který jistě nezklame a rozhodně stojí za vyzkoušení.

Photo Watermark

Komu by mohla předchozí aplikace připadat příliš robustní a složitá, může se poohlédnout po mnohem jednodušší aplikaci s názvem Photo Watermark. Ve velmi malém okně nabízí bohužel také o dost ochuzené možnosti. Na druhou stranu tyto funkce mohou některým uživatelům bohatě stačit. Jako vodoznak je možné vložit pouze text, obrázek jako v předchozím případě ne. Textu lze nastavit různou barvu, font a průhlednost. Omezený je také výběr polohy vodoznaku na všechny čtyři rohy obrázku. Samotné vložení textu do obrázku může proběhnout po jedné fotografii nebo rovnou celé složce s obrázky. Rychle je tak možné vložit do fotky libovolný text s miniaturní aplikací, která je zdarma. Jako nevýhody aplikace vidím absenci češtiny, nemožnost umístit text na střed a také omezený výběr výsledné velikosti obrázku. Někomu se však může pojetí této aplikace líbit.

<p>Photo Watermark - malé okno a v něm i málo funkcí</p>

Photo Watermark – malé okno a v něm i málo funkcí

Photo Watermark – malé okno a v něm i málo funkcí

Image Tuner

Program Image Tuner je trochu jinak zaměřenou aplikací a vkládání vodoznaku do obrázků je spíše jen její doplňkovou funkcí. Program je primárně zaměřen na hromadné zpracování fotografií. Jeho hlavními funkcemi je změna rozměrů přesně pro speciální použití (iPhone, DVD, upload na facebook) a konverze do jiného formátu. Vložení vodoznaku do obrázků je spíše doplňkem. Ovšem proč jej nevyužít když umí aplikace hromadně pracovat s obrázky? Jako vodoznak je možné použít kterýkoliv formát obrázku. Pokud budete chtít upravit vkládání vodoznaku, je nutné navštívit nastavení programu, ve kterém je možné měnit jeho průhlednost i umístění s odsazením. Práce s aplikací je pohodlná a rozhraní přehledné. Škoda jen, že aplikaci chybí čeština.

<p>Image Tuner - ideální pro hromadné zpracování obrázků</p>

Image Tuner – ideální pro hromadné zpracování obrázků

Image Tuner – ideální pro hromadné zpracování obrázků

Používejte s rozumem

Aplikace vodoznaku na fotografii je rozumnou ochranou fotografie při minimálním znehodnocení. Je jen na vás, zda se rozhodněte fotografie takto chránit. Jistě ne vždy je to nutné, avšak při mnohých případech vystavení fotky na webu může být vodoznak pomocníkem k nezaplacení.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty