Hlavní navigace

Za vysokou pokutu pro Microsoft asi může Google s Operou

Firma Microsoft dostala od orgánů Evropské unie opět značnou pokutu za nedodržování požadavků spojených se svobodným výběrem prohlížeče. Spekuluje se o tom, že na konkrétní nedostatky upozorňují EU hlavně technici konkurence.
Martin Tábor 11. 3. 2013

Sdílet

Evropská unie upět rozhodla o udělení značné pokuty redmondské softwarové firmě, která zkrátka několik měsíců nedodržovala již kdysi dohodnuté zobrazování tzv. Ballot Screenu v operačních systémech Windows. Právě tento prvek měl zvýšit informovanost uživatelů o možnosti využívání jiného webového prohlížeče a nabídnout přímo alternativy ke stažení. Aktuální pokuta 561 milionů EUR se ale některým nezávislým expertům zdá jako nepřiměřeně vysoká částka.

„Ballot Screen“ ve Windows 8

V podstatě není žádných pochyb o tom, že Microsoft ustanovení skutečně porušil (i když ten sám argumentuje tím, že se jednalo pouze o technickou chybu, odhalenou až po určité době). Zdravý selský rozum však poměrně indikuje to, že obdobně triviální věc by neměla být pro jednu z největších softwarových firem světa nijak značný problém. Původně navrhovaná pokuta byla ještě o něco vyšší a sám Microsoft tak nemá velké výhrady. Podle některých zdrojů stojí za udáním skutečně Google s Operou, přičemž první z nich rozhodnutí Evropské unie oficiálně nekomentuje a norská Opera se k němu postavila kladně.

Zdroj: neowin.net

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty