Hlavní navigace

Z MP3 je svobodný formát. Vypršel poslední patent

Formát MP3 má nejslavnější dny již za sebou, ale i tak zůstává legendou a základním kamenem audio sbírek nejednoho z nás. Po 24 letech od jeho zrodu konečně vypršely všechny patenty - kodek tak může využít kdokoli bez nutnosti za cokoli platit.
Martin Tábor 31. 5. 2017

Sdílet

Výraz „MPtrojka“ je dnes už téměř pro pamětníky, ale v češtině se vžil pro označení přenosného přehrávače hudby, který podporoval také kodek MP3. V dnešní době smartphonů a chytrých hodinek jde už vlastně o morální přežitek, ale ve své době se jednalo doslova o hit, který začal vytlačovat dříve rozšířené diskmany - ty horší dokázaly přehrát pouze audio CD, lepší i CD se soubory MP3. MPtrojka však byla mnohem menší, měla delší výdrž na baterii a hlavně pojala neúměrně větší množství hudby bez nutnosti výměny neskladných disků.

MP3 přehrávač („MPtrojka“)

V dřevních dobách formát MP3 také umožnil zálohování audio CD na pevný disk počítače, na nichž po instalaci operačního systému již mnoho místa nezbývalo. Ztrátový formát, který poskytoval téměř stejnou poslechovou kvalitu jako CD, nicméně zabral jen okolo desetiny místa, tedy nastolil i zcela nové návyky – hudba se z CD a Hi-Fi věží přesunula do počítačů, kapesních přehráváčů i na internet.

Přehrávač Winamp pro Windows

Jeden z prvních freeware přehrávačů MP3 pro Windows byl Winamp, který se objevil v roce 1997 a svou slávu si užíval mnoho let. Pravda je taková, že dnes je formát MP3 již morálně zastaralý a existují alternativy, které nabízí vlastnosti odpovídající době. Předně již velikost souboru nepředstavuje takový problém a MP3 vykazuje horší kvalitu např. u interpretace hlasu.

Discman od Sony

Většina internetových streamovacích služeb používá novější kodeky jako Ogg Vorbis nebo Opus. Vypršení platnosti patentů však umožní MP3 svobodně integrovat do jakéhokoli hardwaru, ale i do linuxových distribucí, které se tomu prozatím bránily (zejména Fedora).

Zdroj: theregister.co.uk

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty