Hlavní navigace

YouTube přechází na HTML5 u všech prohlížečů

HTML5 pomalu získává na internetu dominanci, a to i v souboji s udatným soupeřem jménem Flash. Přestože se Google dohodl s Adobe na integraci Flashe přímo do Chrome, právě tento browser využívá HTML5 pro přehrávání videí již devět měsíců.
Martin Tábor 2. 2. 2015

Sdílet

Google je odjakživa chápán jako jedna z nejprogresivnějších internetových a technologických firem. Opomineme-li drobné výjimky, motivované zpravidla finančními výnosy, plynoucími ze složitých marketingových her, je tomu rozhodně tak. I když YouTube neprošlo zásadním rebrandingem, je to jen další služba, která díky několika miliardám dolarů dnes již také patří Googlu. Díky tomu jsme se dočkali propojení s některými jeho službami a v loňském květnu kromě jiného i nasazení HTML5 jako defaultního přehrávače pro Google Chrome. Nyní však zřejmě dozrál čas a Google se HTML5 rozhodl nasadit jako výchozí řešení pro všechny konkurenční prohlížeče od Internet Exploreru 11 až po Firefox.

YouTube a Flash – ilustrační obrázek

Flash tak zůstane v záloze jen pro starší verze browserů nebo platformy, které HTML5 zkrátka nezvládají. Jak to tak vypadá, implementace HTML5 v prohlížečích je již na dostatečně vysoké úrovni a Flashi od Adobe začíná opravdu zvonit hrana. S pětkovým HTML dnes již nemají problém ani mobilní OS a podpora tak významné internetové služby jasně naznačuje, že po technologické stránce je HTML5 již skutečně zralé. Konečně – Google prý čekal na dobu, až budou prohlížeče schopny pracovat s ochranou DRM a Adaptive Bitrate (ABR) pro méně časté bufferování. YouTube používá nový kodek VP9, který vyvinul sám Google a při stejné kvalitě nabízí oproti konkurenčnímu H.264 až o třetinu lepší kompresi.

Zdroj: google.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty