Hlavní navigace

YouTube konečně zvládá vertikální videa na jedničku

Martin Tábor

V době, kdy se videa začala natáčet běžnými smartphony, se zrodil i jeden fenomén, který by u videí snad každý divák docela rád postrádal. Mnoho lidí totiž fotí a natáčí jednoduše tak, jak mobil používá - tedy vertikálně.

Sdílet

Jestli jste už někdy zavítali na YouTube, je téměř nemožné, abyste se s nějakým tím povedeným „vertikálem“ nesetkali. Většinou přitom vůbec nejde o záměr a paradoxní je, že autorem takového videa povětšinou není ani nějaký ten příslušních generace „za zenitem“, nýbrž klidně pubertální mládež. Oproti tabletům jsou smartphony od počátku konstruovány tak, aby se používaly na výšku, což je při většině činností pochopitelné. Od rozšíření mobilního internetu o tom vědí své i programátoři webů, ale responzivní stránky se s tímto faktem dnes již vyrovnávají bez problémů.

YouTube s novými možnostmi

Jiná situace je však u videa či fotografií. Rozlišení kamer a displejů vlastně nepodléhá žádným přísným normám, a tak se setkáváme i s nejrůznějšími poměry. Vyjma mobilů je jsou však všechny displeje spíše široké, ba širokoúhlé. To je zcela logické – máme totiž dvě oči vedle sebe a nikoli nad sebou. Kolem vertikálních videí se tak standardně zobrazují velké černé plochy a výsledný požitek není nic moc. Nejnovější YouTube již nesází na bystrost uživatelů, ale s vertikálním obsahem se raději naučilo inteligentně pracovat. Na mobilu vám tedy video automaticky otočí tak, abyste si ho na vašem konkrétním displeji co nejlépe užili.

Zdroj: google.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty