Hlavní navigace

xplorer<sup>2</sup> - šikovná náhrada za průzkumníka Windows

Nestačí vám možnosti správy souborů, které nabízí samotný systém Windows? Vyzkoušejte aplikaci xplorer2, která je vzhledem i ovládáním podobná Průzkumníku, avšak nabízí mnohem více funkcí.
Roman Polášek 31. 8. 2012

Sdílet

Průzkumník Windows je základním nástrojem, který můžete využít pro správu souborů ve svém počítači. Nabízí jen to základní, co mohou uživatelé potřebovat. Zkušenějším uživatelům jsou tyto funkce pochopitelně nedostatečné a mnozí sahají po alternativách, například v podobě Total Commanderu. Ten už se však od základního Průzkumníku poměrně odlišuje a pro některé uživatele může být až příliš složitý a nepřehledný. Někde na půl cesty mezi Total Commanderem a Průzkumníkem Windows se nachází aplikace xplorer2, která vychází z rozložení Průzkumníku, avšak přináší spoustu užitečných funkcí navíc.

Instalace a výběr verze

Před instalací si můžete vybrat z několika verzí, které jsou uživatelům nabízeny. Zdarma můžete pro nekomerční účely používat verzi Lite, která má však některé funkce omezeny. Bez omezení je pak nabízena verze placená, kterou si můžete díky trial verzi vyzkoušet po dobu tří týdnů.

Rovnou při instalaci aplikace je uživateli nabídnuta možnost výběru jazyka. Čeština je rovněž přítomna, což jistě ocení většina uživatelů. V instalačním dialogu lze rovněž nalézt možnost, která změní asociace v systému Windows a ten bude místo Průzkumníku spouštět právě aplikaci xplorer2.

Možnost integrace do systému se nabízí hned při instalaci

Možnost integrace do systému se nabízí hned při instalaci

Možnost integrace do systému se nabízí hned při instalaci

Rozhraní

Jak si lze po prvním spuštění všimnout, rozložení okna je dost podobné tomu, co nabízí Průzkumník. Při horním okraji se nachází nástrojová lišta, vlevo adresářový strom a v pravé polovině je viditelný obsah právě vybrané složky. xplorer2 však hned v tomto okamžiku přináší jednu hlavní změnu. Pravá část je rozdělena rovnou na dvě části, které jsou zobrazeny pod sebou. To lze změnit a zobrazit je vedle sebe. Díky tomu je pokročilejším uživatelům k dispozici i dvoupanelové rozložení, které tolik přispívá k efektivitě práce. Díky němu totiž nemusíte přepínat mezi okny a lze tak spravovat soubory mnohem rychleji.

Rozhraní aplikace obsahuje velké množství ovládacích prvků

Rozhraní aplikace obsahuje velké množství ovládacích prvků

Rozhraní aplikace obsahuje velké množství ovládacích prvků

Občas mohou být i dva panely málo, a proto lze v každém z nich otevřít více záložek. To lze provést pomocí příslušného tlačítka v liště nástrojů. Díky záložkám vám bude stačit jediná instance programu, stejně jako je tomu při používání internetového prohlížeče, kde jsou záložky již delší dobu standardem.

V rozhraní se nabízí i okno náhledu, díky kterému můžete ihned vidět větší náhled obrázků, dokumentů nebo multimediálních souborů.

Zobrazení náhledů obrázků stejně jako v Průzkumníku

Zobrazení náhledů obrázků stejně jako v Průzkumníku

Zobrazení náhledů obrázků stejně jako v Průzkumníku

Funkční výbava aplikace

xplorer2 svými funkcemi pokrývá vše, co lze pro běžnou správu souborů využít. Pomocí funkce táhni a pusť, případně zcela pomocí klávesnice, lze procházet adresářovou strukturu a kopírovat či přesouvat soubory. Tím však možnosti teprve začínají.

Kromě prohlížení souborů lze textové soubory rovnou editovat. Rovněž je možné zobrazit detailní informace o souborech, kde nechybí ani podpora ID3 tagů, které můžete využít například pro snadné a efektivní pojmenování vašich hudebních souborů. Mezi soubory můžete rovněž snadno vyhledávat a to na základě mnoha různých kritérií.

Mezi speciality aplikace pak patří možnost práce se soubory z více složek najednou. Lze ji přirovnat k práci s obsahem playlistu. U takto zvolených složek jsou všechny soubory zobrazeny dohromady bez ohledu na jejich skutečném umístění v adresářové struktuře. Lehce můžete také porovnávat a následně synchronizovat obsah složek.

Průvodce synchronizací umožňuje nalézt odlišné soubory

Průvodce synchronizací umožňuje nalézt odlišné soubory

Průvodce synchronizací umožňuje nalézt odlišné soubory

Pokud budete potřebovat více volného místa na disku, nabízí xplorer2 možnost vyhledání a následné odstranění duplicitních souborů. Při mazání souborů pak můžete využít skartaci, která by měla zabránit možnosti budoucí obnovy těchto souborů. To je vhodné zejména pro tajné či soukromé soubory a složky.

Možnosti aplikace pak doplňuje přizpůsobitelné rozhraní, které lze značně proměnit i pomocí skinů.

Detailní nastavení umožňuje změnit chování aplikace v mnoha ohledech

Detailní nastavení umožňuje změnit chování aplikace v mnoha ohledech

Detailní nastavení umožňuje změnit chování aplikace v mnoha ohledech

Robustní, výkonný a nenáročný

Program xplorer2 je velmi efektivním nástrojem, se kterým si hravě poradíte se všemi základními i mírně pokročilými úkony při správě souborů. Mezi jeho hlavní přednosti patří podobnost s Průzkumníkem Windows, snadné ovládání a široké spektrum funkcí. Pyšní se možností práce s velkými soubory a nízkými systémovými nároky. Mezi výhody patří zajisté také čeština a možnost nekomerčního použití bezplatné verze. Negativem je pouze omezení, které má právě neplacená verze. I tak si aplikace zaslouží doporučení k vyzkoušení, jelikož dokáže výrazně zvýšit efektivitu vaší práce a usnadnit správu souborů a složek.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty