Hlavní navigace

WinRAR vs. 7-Zip - kdo je králem komprimace?

WinRAR a 7-Zip tvoří dvojici nejstahovanějších komprimačních programů na webu stahuj.cz. Jaké jsou jejich hlavní zbraně proti konkurenci a jak obstojí v našem testu?
Roman Polášek 2. 9. 2008

Sdílet

V době rychlého internetu a objemných úložišť dat ustupuje komprimace mírně do pozadí, přesto je kvalitní komprimační program nutnou součástí každého počítače. Doba nadvlády programu Winzip je dávno pryč a největšími hráči na trhu se staly programy WinRAR a 7-Zip.

WinRAR

Již 15 let působí tento program na trhu. Jeho nativním formátem je RAR, zvládne však i komprimaci do formátu ZIP. (V budoucích verzích se rovněž počítá s komprimací do formátu 7z.) Jeho dekomprimační schopnosti jsou obsáhlejší. Poradí si s formáty TAR, ZIP, GZIP, CAB, UUE, ARJ, BZ2, LZH, JAR, ACE, ISO, 7z, Z a samozřejmě RAR. Jeho velkou předností je propracované grafické rozhraní, včetně možnosti změny vzhledu.

Okno programu WinRAR

Okno programu WinRAR

Okno programu WINRAR

Velmi praktickou součástí je integrace do systému Windows, která umožňuje snadné vytvoření archivu přes nabídku pravého tlačítka myši. Kromě systému Windows lze tento program provozovat i pod systémy DOS, OS/2, Mac OS X, FreeBSD nebo Linux. Existuje rovněž přenosná verze WinRAR Unplugged, určená hlavně pro flash disky.

Hlavními přednostmi programu jsou kromě samotné komprimace funkce vytvoření samorozbalovacích a dělených archivů, tvorba solid archivů (vhodné především pro velké množství souborů stejného typu), možnost zaheslovat archiv včetně zašifrování názvů souborů, podpora 128b šifrování a kompletní lokalizace do českého jazyka.

Jedinou nevýhodou je licence. Program není freeware. K dispozici je pouze 40 denní zkušební verze, poté je nutno program zakoupit.

7-Zip

Oproti WinRARu je 7-Zip velmi mladou aplikací, přesto se díky své účinné kompresi dokázal rychle zařadit mezi elitu komprimačních programů.

Výchozím komprimačním formátem je 7z, avšak poradí si i s formátem ZIP. Stejně jako většina podobných aplikací, zvládá i 7-Zip dekomprimaci mnoha konkurenčních formátů (Z, ZIP, RAR, CAB, ARJ, LZH, RPM, DEB, GZIP, BZIP2, TAR a další).

Výchozí okno programu 7-Zip

Výchozí okno programu 7-Zip

Správce souborů programu 7-Zip

Podobně, jak dnešní soupeř v testu, nabízí 7-Zip jednoduché grafické rozhraní i integraci do systému Windows. Na Linuxu je možné spustit grafické rozhraní pomocí aplikace Wine, na ostatních operačních systémech (Mac OS X nebo FreeBSD) se musí uživatelé spokojit s ovládáním přes příkazovou řádku. Rovněž je k dispozici přenosná verze programu, která nevyžaduje instalaci.

Nabídka pravého tlačítka myši poskytuje rychlý přístup k vytvoření archivu

Nabídka pravého tlačítka myši poskytuje rychlý přístup k vytvoření archivu

Do systému je integrován jak WinRAR, tak i 7-Zip

7-Zip si stejně jako WinRAR poradí s tvorbou dělených a samorozbalovacích archivů, heslováním archivů včetně skrytí názvů souborů, podporuje šifrování AES s délkou klíče 256 bitů a samozřejmostí je také práce se solid archivy.

Majitele vícejádrových procesorů jistě potěší podpora multi-threadingu, která dokáže významně zkrátit dobu komprimace. Tato funkce je dostupná i u programu WinRAR.

K dispozici je rovněž 64bitová verze pro systémy Windows. Výhoda spočívá v možnosti správy většího množství operační paměti a tedy rychlejší a účinnější komprimaci.

Největší výhodou 7-Zipu je fakt, že je distribuován jako opensource (svobodný software) a je tedy zcela zdarma. Česká lokalizace je u tohoto programu samozřejmostí.

Testování

K testům komprimace byly použity nejnovější verze obou programů: WinRAR 3.80 beta 4 a 7-Zip 4.60. Testovací konfigurace: Pentium M 1,73 GHz, 2 GB RAM, OS Windows Vista.

Komprimace do formátu RAR

 

Přehledné okno komprimace pomocí programu 7-Zip

Test 1

384 kB, 104 textových souborů

Program Metoda komprese Čas Velikost po komprimaci Kompresní poměr
WinRAR Normální  1s 136kB 34%
7-Zip Normální  1s 96kB 24%
WinRAR Nejlepší  1,1s 115kB 28%
7-Zip Ultra  1,2s  95kB 24%

 

 

Hned v prvním testu ukazuje 7-Zip své komprimační kvality a výrazným rozdílem poráží svého soupeře. Zatímco vzniká výrazný rozdíl mezi normální a nejlepší kompresí u WinRARu, u 7-Zip jsou výsledky téměř totožné a už při normální kompresi dokáže více, než WinRAR při nejlepší kompresi.

Test 2

112 944 kB, 1254 fotografií, 59 složek

Program Metoda komprese Čas Velikost po komprimaci Kompresní poměr
WinRAR Normální 1m 22,4s 108 940 kB 96%
7-Zip Normální 1m 50,1s 106 574 kB 94%
WinRAR Nejlepší 1m 29,8s 108 938 kB 96%
7-Zip Ultra  2m 33,8s 106 179 kB 93%

 

 

Vzhledem ke komprimovaným datům byla očekávána velmi slabá komprese. Přesto dokázaly oba programy několik megabajtů ušetřit. Výsledky byly v tomto případě velmi vyrovnané. Rozdíly v kompresi činily pouhá 2% a 3%. Program 7-Zip však potřeboval na zpracování dat mnohem více času (o 33,6% více u normální komprese,  u ultra metody dokonce o 71,2%).

Lepší komprese byla bohužel vykoupena neúměrně delším časem zpracování. Vzhledem k ušetřeným 2 MB se daná možnost rozhodně nevyplatí.

Test 3

900 697 kB, 7439 souborů různých typů, 1057 složek

Program Metoda komprese Čas Velikost po komprimaci Kompresní poměr
WinRAR Normální 12m 27s 684 950 kB 75%
7-Zip Normální 14m 32s 562 539 kB 62%
WinRAR Nejlepší 13m 57s 683 027 kB 75%
7-Zip Ultra 18m 39s 546 481 kB 60%

 

 

Až teprve velké množství různých souborů ukázalo silné stránky obou soupeřů. Zatímco WinRAR dokáže velmi rychle zpracovat data se slušnou kompresí, 7-Zip potřebuje času mnohem více, avšak ve výsledku odmění uživatele výborným kompresním poměrem.

Závěr

Vítěze si musí určit každý sám. WinRAR exceluje časem zpracování, 7-Zip kompresním poměrem. Záleží na požadavcích uživatele, kterou volbu více preferuje. Důležitá je rovněž zmínka, že zatímco je 7-Zip nabízen zdarma a může se tedy jevit jako lepší alternativa, v praxi se mnohem častěji setkáte s formátem RAR. Oba programy jsou mistry svého oboru, ať už si uživatel vybere kterýkoliv z nich, chybu rozhodně neudělá.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty