Hlavní navigace

WinRAR 5.00 je dostupný v druhé betě

Martin Tábor

RARLAB pracuje na páté verzi legendárního komprimačního programu a aktuálně vyšla již druhá beta. I když se již na tradičním vzhledu aplikace nic moc nezměnilo, velkou novinkou bude především nový archivační formát RAR5.

Sdílet

Program WinRAR zná snad každý alespoň mírně pokročilý uživatel PC. V podstatě se jedná o nezbytné softwarové vybavení, bez něhož nelze otevřít značné množství souborů stažených z internetu apod. Velkou oblibu si RAR vydobyl především díky radikálně vyspělejšímu algoritmu ve srovnání s konkurenčním ZIPem a i když se dnes nejedná mezi souborovými formáty o žádného mladíka, stále zůstává RAR jednou z nejlepších alternativ pro kompresi dat. Mnohem novější open-source formát 7-Zip sice občas vytvoří menší archiv, avšak za cenu neúměrně delšího čekání.

WinRAR 5.00 Beta 2

Pátá verze WinRARu přichází především se „zcela“ novým formátem RAR5, který je založen na novém komprimačním algoritmu a tedy zpětně nekompatibilní. Ve výchozím nastavení není ani v druhé betě formát nastaven jako defaultní a uživatel jej tedy musí při vytváření archivu zcela vědomě zvolit. Vývojáři tak reflektují skutečnost, že ostatní programy inovovaný formát zatím neznají, avšak to by se snad mělo v dohledné době změnit. Podpora pro rozbalování RAR5 by se měla objevit v 7-Zipu, Total Commanderu atd. Potenciálně velkým problémem je však i to, že RAR5 nelze od běžného RARu např. podle koncovky nijak rozlišit, a tak při pokusu o rozbalení zobraní program třetí strany informaci o poškození souboru.

Zdroj: rarlab.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty