Hlavní navigace

WinMend Folder Hidden - dokonale skryje vaše data

Martin Zachar

Potřebujete skrýt vaše soubory před zraky druhých, ale atributové skrytí pomocí systému Windows je málo? Používáte externí disk, který občas půjčujete přátelům, ale nechcete, aby viděli některé data? Pak je tento článek pro vás.

Sdílet

V době zveřejňování osobních údajů, komunitních sítí, chatů a komunikátorů se stává soukromí a bezpečnost osobních údajů velice důležitou složkou práce s počítačem. Ale nejedná se pouze o osobní údaje, ale také o osobní data, která si chce každý chránit. Různé fotky, dokumenty nebo pracovní projekty. To vše a mnohem více má téměř každý uživatel u sebe v počítači.

V mnoha domácnostech se však na jeden počítač dostane daleko více lidí než jenom vy a právě v tom okamžiku se jakékoliv soukromí a pojem soukromých dat ztrácejí. Ať už chcete před rodiči nebo sourozenci skrýt cokoliv, vždy si najdou způsob, jak se k souborům dostat.

Pokud je skryjete jednoduchou změnou atributů, což systém Windows umožňuje, není problém pro trochu zkušenějšího uživatele zobrazit skryté soubory a poté vidět vše, co mělo být před jeho očima ukryto.

<p>&#160;</p>

Skrývání pomocí atributů umožňuje každá složka. Jedná se o spodní část okna na obrázku.

Druhý způsob je nastavit si pomocí nějakého programu heslo ke složce nebo souborům, což je daleko lepší ochrana. Pokud však chcete ale chránit například pracovní projekty, které nemá vidět nikdo kromě zasvěcených, i tato ochrana může být slabá. Pokud se vám přes heslo totiž chce dostat například hacker, je to jen otázka času, než jej prolomí.

Poslední způsob je použití programu WinMend Folder Hidden, který skryje vaše soubory pro oči kohokoliv.

 

<p>&#160;</p>

Vzhled okna programu WinMend Folder Hidden.

Princip

WinMend Folder Hidden nemění žádné atributy ani nenastavuje žádná hesla (kromě pro spuštění samotného programu). Jednoduše soubory skryje. Ukryje je dokonce tak dokonale, že se k nim nedostanete ani při zobrazení skrytých souborů, po odinstalování samotné aplikace, přihlášení jako jiný uživatel, spuštění operačního systému v nouzovém režimu. Dokonce jsem se k datům nedostal ani z jiného operačního systému (Ubuntu) a to v něm skryté soubory z operačního systému Windows můžete normálně vidět.

Pokud však například odinstalujete program a poté byste se chtěli opět dostat ke svým datům, není problém jej znova nainstalovat. Při spuštění však musíte zadat stejné heslo, jako jste měli při první instalaci, abyste se ke svým souborům dostali.

 

Prostředí

Program je opravdu jednoduchý. Po stažení jej nainstaluje v několika málo krocích. Při prvním spuštění jste dotázáni na hlavní přístupové heslo, které byste si měli opravdu pamatovat. Toto heslo totiž budete používat při každém spuštění programu nebo při každé nové instalaci programu. Heslo musí být silné, a proto je vyžadováno 6-15 znaků (osobně toto nepovažuji za dostatečně silný požadavek).

<p>&#160;</p>

Zadávání hlavního přístupového hesla před spuštěním programu.

Jakmile tedy zadáte heslo, jste vpuštěni k hlavní aplikaci. Úplně nahoře můžete vidět několik barevných čtverečků, kterými se dá měnit barevné schéma aplikace. Ke změně dochází ihned bez jakýchkoliv dalších dotazů.

Dále se v horní části programu vyskytují 3 záložky, z nichž pouze první je zajímavá (druhá se týká dalších produktů společnosti WinMend a třetí samotné společnosti). V první záložce tedy najdete seznam všech souborů, které jste kdy skryly. Jsou zde tedy jak právě ukryté, tak také ty aktuálně odhalené. Pomocí zaškrtávacích boxů a tlačítek vpravo od seznamu můžete měnit mezi skrytím a zobrazením souborů v seznamu. Do seznamu můžete samozřejmě také soubory a složky libovolně přidávat, ale odebírat jdou naštěstí pouze ty aktuálně neskryté.

 

<p>&#160;</p>
 
<p>&#160;</p>

Vlevo záložka Naše produkty (i přes nastavení angličtiny se mi tato stránka zobrazovala zřejmě čínsky). Vpravo záložka O společnosti.

Bezpečnost?

Program je rozhodně dostatečně bezpečný pro obyčejného uživatele, který si nechce pamatovat plno hesel k různým složkám, ale také nechce používat triviální skrývání souborů pomocí atributů, které se dá lehce obejít.

Velkou mouchu v programu však vidím v jednoduchosti, s jakou jde změnit heslo u běžící aplikace. Není při tom totiž vyžadováno původní heslo, ale musíte pouze zadat to nové. Pokud tedy například odejdete na chvíli od počítače a někdo by vám změnil heslo a aplikaci vypnul, jste bezradní a ke svým souborům už se bez nového hesla nedostanete.

 

<p>&#160;</p>

Při požadavku na změnu hesla se zobrazí toto jednoduché okýnko.

Závěr

Jednoduchý prográmek, který splní přesně to, co slíbil. Skryje vaše soubory před nechtěnými zraky dalších uživatelů. Kromě malé mouchy se změnou hesla je stabilní a spolehlivý. Velká výhoda je v možnosti nainstalovat program po odinstalování znova a používat jej dál bez jakékoliv změny a se seznamem původních souborů.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty