Hlavní navigace

Wine přichází z Linuxu i na Android

Produkt Wine je dobře známý komunitě uživatelů operačních systémů typu GNU/Linux. Jedná se o softwarovou vrstvu knihoven apod., která umožňuje spustit nejednu nativní aplikaci pro Windows při zachování slušného výkonu. Nyní je na řadě i Android.
Martin Tábor 4. 2. 2013

Sdílet

Více či méně jednoduchých a praktických řešení, jak spustit na redmondském systému Windows aplikace pro Android, je dnes již celá řada. Do velmi složité situace se však dostává uživatel, který si na svém smartphonu, obsluhovaném zeleným robotem, přeje spustit třeba i nějakou tu velmi malou a jednoduchou aplikaci pro „dospělý“ okenní systém, který navíc donedávna ani zdaleka neznal pojem jako ARM. Výkon chytrých telefonů navíc každým rokem roste, a tak jsou jejich scénaře využití omezovány skutečně spíše ze softwarové stránky.

Wine pro Android – ilustrační obrázek

Právě tato skutečnost se však možná brzy změní, a to díky osobě Alexandra Julliarda, který stojí za komunitou vývojářů vrstvy Wine. Ten inicioval port oblíbeného linuxového nástoje i pro mobilní systém Android a na Free and Open source Software Developers' European Meeting 2013 návštěvníkům dokonce předvedl již fungující demo. Podle návštěvníků z řad odborné komunity však byly aplikace nepoužitelně pomalé, což mělo dle Julliarda na svědomí to, že Android běžel na emulátoru. Pakliže bude projekt opravdu dokončen, získají majitelé Androidu jistě další zajímavé možnosti.

Zdroj: engadget.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty