Hlavní navigace

Windows Live - 3. díl - Mail

Martin Zachar

Nepoužíváte zatím žádného e-mailového klienta, protože se ještě neobjevil takový, který by pro Vás byl dost dobrý? Můžete tedy vyzkoušet Windows Live Mail, který by se mohl zařadit mezi Vaše favority.

Sdílet

Na e-mail jedině e-mailovým klientem

E-mail se stává jednou z nejpoužívanějších a nejoblíbenějších komunikačních cest, proto i poskytovatelů této služby je čím dál tím více. Každý si chce urvat kus koláče a ani Microsoft není výjimkou. Již několikrát se zapojil do e-mailového šílenství například jeho dřívějšími nástroji Microsoft Outlook či Windows Mail. Nyní přišel se softwarem k podobnému účelu jako dva jmenované a ten se překvapivě jmenuje Windows Live Mail. Umožňuje spojit vaše webové e-mailové služby (jako je například Hotmail, Gmail, Yahoo, email na Seznamu či Centrumu) se statickými (AOL, BT, Sprint). 

 

<p>&#160;</p>

Celkový přehled Windows Live Mail.

 

Jednoduchá předělávka 

Zdá se mi to nebo je to fakt, že Microsoft vzal jejich Microsoft Outlook Express a oblekl jej do nového kabátu, který dal v závěru Windows Live Mail? Tím dostáváme však produkt, který dobře funguje jak ve Windows XP, tak i ve Windows Vista. Ale ani v jednom z operačních systémů se Live Mail nechová tak, jak by měl, co se týká pohledu obyčejného ne-zcela-microsoft-kompatibilního uživatele. Stejně jako ostatní Live aplikace i Mail se Vás při instalaci dotěrně zeptá, zda chcete jako výchozí prohlížeč nastavit Internet Explorer a jako domovskou stránku MSN.

 

<p>&#160;</p>
 
<p>&#160;</p>

Vlevo možnost upravit si panel nástrojů podle svého nejlepšího uvážení, vpravo vlastní možnosti filtrování a přesunování zpráv.

 

Vzhled a účty 

Po prvním otevření aplikace Live Mail na Vás vykukne přehledný interface s intuitivním ovládáním. Samozřejmě, že zatím nemáte žádné příchozí ani odchozí zprávy ani nastavený účet, ale to se dá rychle změnit. Pokud máte vše správně nastaveno ve webovém rozhraní Vašeho e-mailového účtu u poskytovatele, stačí pouze kliknout na Přidat e-mailový účet a vyplnit zobrazený formulář. Po správném vyplnění se začnou pomalu stahovat zprávy ze serveru. Takto si samozřejmě můžete nastavit e-mailových adres, kolik jen chcete. Pak se Vám v levém menu objeví jednotlivé účty, vždy se stejnými možnostmi - Doručená pošta, Koncepty, Odeslaná pošta, Nevyžádaná pošta a Odstraněná pošta.

Nad všemi Vašimi zadanými konty máte k dispozici ještě Zběžná zobrazení. Tato položka shromažďuje všechny maily ze všech nastavených účtů dohromady a zobrazí Vám je na jedné hromadě. Je to rozhodně jednodušší pro kontrolu, pokud používáte více účtů než jeden.

A abychom se aspoň trochu shodli s první částí nadpisu, pak je zde drobná informace: pro svou vlastní image si můžete nastavit barvy vzhledu Vašeho Windows Live Mail.

 

<p>&#160;</p>
 
<p>&#160;</p>

Vlevo možnosti nastavení, vpravo možnosti nastavení pravopisu.

 

Možnosti nastavení

Okno možností až překvapivě připomíná okno nastavení Internet Exploreru. A co všechno si můžete nastavit? Nemá cenu to ani vyjmenovávat, protože je toho obrovská spousta a většinu z toho stejně znáte z jiných podobných programů. Jako takové známé možnosti jsou třeba nastavení typu písma pro zobrazování či psaní textu nebo nastavení podpisu. K méně typickým pak patří Pravopis, který se u podobných programů určitě hodí. Využijete jej nejen při neznalosti pravidel českého jazyka, ale také při překlepech apod. Nejužitečnější je pak při psaní oficiálních zpráv, které zasíláte někomu důležitému.

Jenda z prvních věcí, kterou jsem však chtěl nastavit, byl výchozí program pro otevírání internetových odkazů. Jakmile jsem totiž klepnul na odkaz, automaticky se mi snažil otevřít v IE, přičemž mám všude v systému nastaven výchozí prohlížeč Firefox. Není to jistě překvapující, ale rozhodně by neškodilo nechat uživatele trochu roztáhnout křídla. Tak jsem začal hledat v možnostech, různě jsem se proklikával, až jsem se dostal do záložky Připojení (koho by to jen napadlo), zde jsem si u položky Nastavení připojení k internetu otevřel další okno pomocí tlačítka Změnit. Teprve tady jsem konečně uviděl záložku Programy, kde jsem u položky Internetové programy kliknul na tlačítko Nastavit programy. Opět nové okno, kde jsou vhodné dvě možnosti: Nastavit výchozí program a Přidružit typ souboru nebo protokol k programu, kdy jsem zvolil první z nich. Po delším načítání se mi jako první z nastavitelných programů objevil Firefox, takže jsem zvolil Nastavit tento program jako výchozí. Ale stejně žádná změna, až po nastavení přidružování souborů se mi konečně podařilo odkazy spouštět jednoduchým klepnutím v jiném prohlížeči než v IE. Samozřejmě, že jsem se všude netrefil na první pokus, tím pádem mi hledání chvíli zabralo.

Takže jde vidět, jak si Microsoft hlídá svoje zájmy a nezkušenější či ne tak trpělivé uživatele omezuje.

 

<p>&#160;</p>

Nastavení výchozích programů.

 

Funkce

První automatickou funkcí je stažení Vašich kontaktů z Windows Live Hotmail ihned po vyplnění Vašeho přihlašovacího jména a hesla. Tím je usnadněna spousta práce. Při vlastnoručním přidávání kontaktů jsem se až divil, co všechno si můžete o člověku zjistit a poté uložit do databáze Windows Live Mail. Zajímalo by mě, zda samotný Microsoft s těmito informacemi něco náhodou nedělá.

Další automatickou funkcí jsou filtry, které Vám pomáhají rozlišit mezi správnou poštou a tou nevyžádanou. Automatický filtr mi automaticky přesunul do nevyžádané pošty přibližně jednu pětinu celkových stažených zpráv, přičemž na webových e-mailových službách jsem měl veškeré maily již přečtené a ani jedna z nich nebyla označena jako spam či jiný problémový typ. Takže opět do nastavení, kde jsem našel problém. Ten byl v defaultním nastavení Vysokého zabezpečení, u nějž je popisek: "Většina nevyžádané pošty bude zachycena, ale někdy může být zachycena i běžná pošta. Kontrolujte často složku nevyžádaná pošta." Nikde se však nepíše, že Vám to přesune pouze vyžádanou poštu. Určitě by bylo vhodnější jako výchozí hodnotu nastavit spíše nižší zabezpečení.

Samozřejmě si můžete vytvořit i vlastní pravidla, které Vám budou zprávy filtrovat či rozřazovat do Vámi zvolených složek stejně, jako tomu je u Windows Live Hotmail. Od toho je odvozena i možnost nastavení Blokovaných uživatelů, Spamu a Phishingu jako u Hotmailu.

Jako jeden z prvků nastavení je i možnost časových rozdílů mezi zjišťováním stavu nových zpráv na serveru. Tento krok můžete urychlit kliknutím na tlačítko Odeslat / Přijmout, kde si zvolíte, zda chcete operaci provést nad všemi účty nebo jen jedním zvoleným.

 

<p>&#160;</p>

Všimněte si levého menu - obrovské možnosti přidání nejrůznějších informací.

 

Spolupráce s Windows Live

U tohoto programu se počítá s vysokou propojeností s ostatními službami Windows Live a taky tomu tak většinou je. Ale stejně se najdou i chybičky, mezi které bych zařadil například zobrazení avataru. Každý z nás má svůj oblíbený a tak se jím rád prezentuje. Svůj mám taktéž nastavený u služby Windows Live Hotmail, se kterou Live Mail nejvíce spolupracuje. Po přihlášení se mi však obrázek sám nestáhnul a ani se mi jej nepodařilo nastavit. Je tedy hezké, že se Vám u Vašeho přihlašovacího jména zobrazuje políčko pro avatar, avšak pokud se tam nedá zobrazit, nechápu jeho smysl. Jediné, co se s tímto polem dá spojit je možnost Změnit obrázek, avšak okamžitě jste přesměrování na webovou službu Live, kde si můžete upravit jen celkový avatar. Dokonce ani technická podpora nepomohla, protože ta popisuje kroky jenom po otevření webové části Live.

Ale abychom jenom nepomlouvali, pak můžete v horním panelu klienta najít tlačítko Blog, které Vám umožňuje zobrazit jakoukoliv zprávu jako článek na Vašem Live blogu. Po kliknutí na tlačítko jste dotázání na přihlašovací jméno a poté se Vám otevře zpráva ve Windows Live Writer (pokud jej máte nainstalovaný), kde si můžete zprávu či její vzhled ještě libovolně upravit. Po kliknutí na Publikovat je pak článek odeslán na blog, kde si jej můžete přečíst. Další program pro spolupráci je Windows Live Messenger, ale o něm až někdy v příštím díle seriálu.

 

Závěr

O tomto nástroji by se toho dalo napsat jistě spousta, ale já jsem se rozhodl spíše najít některé jeho nedostatky a upozornit Vás na ně. Jako jednu z mála nadstandardních výhod tohoto programu opět vidím v propojenosti s ostatními službami Windows Live.

Konkurence je velká a určitě Live Mail nepatří mezi nejhorší, spíše bych řekl mezi ty lepší, ale nemá žádnou speciální funkci, která by jej dostala na vrchol a přitáhla k němu velké množství uživatelů.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty