Hlavní navigace

Windows 10 TP loguje stisknuté klávesy

Pakliže se řadíte k cca milionu lidí, kteří již zkouší první ukázkovou verzi Windows 10, je dobré vědět, jaké podmínky jste Microsoftu vlastně odsouhlasili. Windows 10 TP slouží především k výzkumu, a tak mnoho dat od uživatele míří "na internet".
Martin Tábor 18. 10. 2014

Sdílet

Jak se za poslední dva týdny ukázalo, Technical Preview Windows 10 je poměrně atraktivní. Veřejné sestavení si již skutečně nainstaloval téměř jeden milion uživatelů a zajímavé je i to, že značná část z těchto instalací běží na fyzickém a ne virtuálním stroji. Již z toho titulu, že jde o vývojovou a veřejně dostupnou verzi, se však může vyskytnout několik (možná neočekávaných) problémů. Nejde ani tak o případné technické nedostatky a chyby (které v systému rozhodně také jsou), ale poměrně podstatné jsou v tomto ohledu právní podmínky použití. Ukázkové sestavení TP je pochopitelně zdarma, avšak i tak za určitou cenu.

Windows 10 Technical Preview

Dle těchto podmínek každý současný uživatel souhlasil s tím, že Microsoft může sbírat nejrůznější telemetrická data pro účely dalšího vývoje, avšak v případě „Desítek“ jde i o stisknuté klávesy. Tato data by pak měla být použita pro zlepšení prediktivní dotykové klávesnice. Zda tzv. keylogger aktuální TP skutečně obsahuje a je aktivní, zatím nikdo nepotvrdil, ale z podmínek je jasné, že se tak může kdykoli stát (např. s některou z aktualizací). Ujištění ze strany Microsoftu, že rozhodně nehrozí např. zneužití vašich hesel, je sice dobré (a očekávatelné), avšak i tak jsou z technického hlediska stisknuté klávesy zkrátka zaznamenány a data poté zasílána přes internet. Již to samotné může znamenat zvýšené bezpečnostní riziko.

Zdroj: winbeta.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty