Hlavní navigace

Windows 10 – konečně důstojný nástupce Windows 7

Po dvou týdnech od oficiálního spuštění už se dá dobře posoudit jak celý systém Windows 10 funguje v běžném prostředí jako celek. Změny jsou patrné už při prvním spuštění systému, kdy se nastavují uživatelské účty, respektive zabezpečení počítače.
Coudy 12. 8. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Návrat klasické nabídky Start je asi nejvýraznější novinka ve Windows 10, kterou firma v základním nastavení rozšířila o panel s aktivními dlaždicemi, které rychle ukazují aktuální kontextové informace, jako je například aktuální venkovní teplota nebo předmět a odesílatel posledního přijatého e-mailu. Nabídka Start slouží také jako reklamní prostor pro obchod s aplikacemi Windows Store. V nové podobě sdružuje Windows Store univerzální aplikace pro Windows.

Přečtěte si také: Poradíme vám s čistou instalací Windows 10

Nový Start

Oproti Windows 7 přišla nabídka Start o jedno políčko a to konkrétně vyhledávání. To má ve Windows 10 výrazné místo hned vedle tlačítka Start. V české verzi je v tomto políčku nápis Prohledat web a Windows. Vyhledávání je bohužel založené na vyhledávači Bing. Je možné ho nahradit pouhou ikonou lupy, případně ho úplně skrýt. V zemích, kde se mluví anglicky, německy, nebo třeba čínsky ale na stejném místě čeká Cortana,což je inteligentní virtuální asistentka, která uživatele poslouchá na slovo. Bez viditelných změn je tak snad jen WordPad. Malování tak v základu nahrazuje jednoduchý prohlížeč a editor fotografií, dále je pak v systému nová e-mailová aplikace, která zprávy řadí do konverzací a umí pracovat hned s několika účty.

Samozřejmostí je přitom napojení na nejpoužívanější webové služby. Totéž platí i u kalendáře. V Česku jsou potom méně užitečné další aplikace zaměřené na zpravodajství. Méně užitečné jsou i mapy. Ty od Microsoftu nemají Česko jako prioritu, na rozdíl od Seznamu nebo Googlu. Hudební přehrávač nebo přehrávač videa podporují větší množství multimediálních formátů včetně MKV, ale u českých uživatelů narazí Microsoft tím, že aplikace Filmy a TV pořady neumí pracovat s externími titulky.

Videorecenze Windows 10

Dobrá zpráva pro hráče

Součástí systému je nová verze systému DirectX 12, která umožní počítačovým hrám běžet plynuleji než na stejném počítači s Windows 7 nebo 8. Problém je ale v tom, že tuto technologii musí podporovat samotné hry. Microsoft nezapomněl ani na propagaci Xboxu. Herní aktivity slučuje do aplikace Xbox, která je napojená na herní sociální síť Xbox Live. V Xboxu se zobrazují veškeré nainstalované videohry, včetně těch koupených v online obchodech Steam nebo GOG. Prostřednictvím stejné aplikace lze na PC pořizovat také snímky z libovolných her nebo z nich natáčet videa bez instalace specializovaného softwaru. Zároveň lze přes aplikaci Xbox ovládat Xbox One ve stejné domácí síti. Přes Wi-Fi nebo kabelovou síť v domácnosti lze i hrát hry běžící na Xboxu One, pro majitele Xboxů je tak upgrade na Windows 10 jasná věc.

Baterie vydrží déle

Solidní je i výdrž baterky pod Windows 10, subjektivně lepší než na Windows 8.1, a to Intel s Microsoftem odhalili chybu, která může za 10% propad výdrže proti optimálnímu stavu. Kromě ovládání s vylepšenou nabídkou Start je Windows 10 lépe propojeno s OneDrivem a Microsoft Office. Windows se díky tomu dají snadno používat podobným stylem jako chromebook, který má většinu dat v cloudu, takže se k nim uživatel dostane z libovolného počítače. A přechod mezi notebookem a desktopem funguje výborně. 

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty