Hlavní navigace

Windows 10 Creators Update: hlavní novinky a instalace

Po půl roce čekání a desítkách testovacích buildů přišlo velké finále. Od úterý je tzv. Creators Update postupně distribuován skrze běžné aktualizace a instaluje se po restartu počítače. Jak čekání zkrátit a co vás ohromí? To se dočtete níže.
Martin Tábor

Sdílet

Historie Windows 10 je už docela dlouhá a jedná se o první systém od Microsoftu, který je vyvíjen vlastně průběžně. První verze, která šla do prodeje, měla číslo sestavení 10240 a vyšla 1. srpna 2015. Microsoft ovšem nezahálel a oproti dříve běžným Service Packům vydal rovnou nové sestavení, a to k 5. listopadu 2015. Šlo o tzv. November update, Threshold 2 nebo také verzi 1511 dle data vydání. Přišlo spoustu oprav, ale např. také nový vzhled kontextových nabídek.

Anniversary Update (Redstone 1, 1607) ze srpna loňského roku přinesl třeba tmavý režim, Desktop App Convertor, který umožní staré aplikace umístit na Windows Store, novou zamykací obrazovku a spoustu dalších novinek vč. emulace linuxového bashe z Ubuntu. Čas plyne jako voda a i přes předchozí dva upgrady začaly Desítky oproti slibům Microsoftu mírně stagnovat. Nejnovější Windows 10 Creators update 1703 sice nepřináší všechny slibované funkce, ale přesto jde o další vývojový schůdek.

Jak získat Creators Update

Již asi týden jsou k dispozici dva softwarové nástroje, které lze stáhnout z jedné a té samé stránky. Prvním z nich je jednodušší pomocník pro upgrade, která má asi 6,3 MB a umožňuje jen ručně zahájení upgradu. Je jej tedy třeba spustit na starší verzi Windows 10 a později jen restartovat počítač. Všechna nastavení a uživatelská data by měla zůstat zachována, ale stejně doporučujeme alespoň nejdůležitější soubory zálohovat na jiný disk.

Možnosti instalace Creators Update

Dalším nástrojem je tzv. Media Creation Tool, který je již schopnější a sám o sobě má 17,5 MB. Umožňuje rovněž pouze zahájení upgradu, ale oproti tomu má i zajímavější funkci. Jak název napovídá, můžete cca na dvě kliknutí připravit instalační DVD, vytvořit ISO nebo bootovatelný flash disk. Pakliže provedete pouze upgrade, po restartu PC již máte nainstalovánu i poslední kumulativní aktualizaci - aktuálně 15063.138.

 

Čistá instalace z DVD či flash disku

Instalační médium se zase hodí pro čistou instalaci nebo upgrade více PC, jelikož zmíněných 17,5 MB rozhodně není vše, co se stahuje. Např. vytvořený flash disk s 32 i 64bitovým obrazem má 6,5 GB. Creators Update přináší i schopnost stahování "rozdílové aktualizace", což se ale projeví až s dalším upgradem. Windows 10 z července loňského roku toto neumí, takže svého poskytovatele internetu (nebo vlastní FUP limit) trochu potrápíte.

Co je nového

A teď už konečně k tomu nejzajímavějšímu. Poslední upgrade pod marketingovým názvem Creators Update přináší vlastně jen drobná vylepšení, která ale určitě dokáží život s Windows opět o malý kousek zpříjemnit.

Vylepšená nabídka start

Microsoft opět zapracoval na Startu, který je pro Windows jedním z nejdůležitějších ovládacích prvků. Můžete skrýt seznam všech nainstalovaných programů a dlaždice uspořádat do něčeho, co připomíná složky.

Vylepšená nabídka Start

Vylepšení pro hráče

Herní panel již ve Windows 10 byl, nicméně také doznal vylepšení. Lze spustit zkratkou Win+G nebo tlačítkem na ovladači Xbox a jeho smyslem je především sdílení a záznam herních zažítků. Umí streamovat, ukládat video do určité složky, vytvářet screenshoty apod. Herní režim pak v systému potlačí ostatní funkce a veškerý výkon směřuje ke spuštěné hře.

Nastavení herního panelu

Noční osvětlení

Pakliže jste ještě nikdy nezkoušeli např. aplikaci f.lux, může vám přijít funkce jako zbytečná, ale rozhodně to tak není. Noční režim je velký posun v ergonomii. Ve zkratce jde o to, že Windows dokáže automaticky změnit barevnou teplotu obrazovky v nočních hodinách, což je pro oči (resp. mozek) vysoce žádoucí. Může tak dojít i ke zlepšení kvality spánku.

Nastavení nočního osvětlení

Filmy a TV pořady, Pošta, Kalendář

Vestavěná aplikace Filmy a TV pořady se naučila více formátů videa, ale také jednu zajímavou funkci, která je nově dostupná všem univerzálním aplikacím. Jde o tzv. minimální režim, což je malé okno v rohu monitoru, které je vždy v popředí. Funkce se velmi hodí např. právě pro přehrávače multimédií, ale zatím ji podporuje jen aplikace od Microsoftu. Vývojáři musí své programy nejdříve aktualizovat.

Filmy a TV pořady

Vylepšení se dočkal i poštovní program a kalendář. V e-mailový klient vám teď lépe roztřídí poštu a zobrazí tu prioritní, umožní rychlejší vyhledávání a když jeho ikonku připnete na hlavní panel, ukáže se u ní počet nepřečtených zpráv. Kalendář zase umožňuje jednodušší přesouvání událostí myší stylem drag-and-drop.

Vylepšení v oblasti 3D grafiky a rozšířené reality

O nové aplikaci pro 3D malování se již psalo hodně, ale konečně je zde a pro všechny. Původní Malování zůstává ve Windows i nadále nezměněno, ale to 3D nabízí pochopitelně zcela jiné možnosti. Je zaměřené na co nejjednodušší tvorbu 3D obrázků a propojené s databází Remix3D. Tam můžete nasdílet své vlastní výtvory, ale jak už název napovídá, zároveň stáhnout základní modely a sám si je upravit. Pokud navíc disponujete 3D tiskárnou, není problém výtvor zhmotnit.

Nové aplikace Malování 3D a Zobrazení 3D

Centrum zabezpečení

Windows Defender se ve Windows objevil již dávno a postupně procházel vývojem. Na čas byl také odsunut programem Microsoft Security Essentials, ale později se vrátil na výslunní zájmu. Creators Update na této věci nic nemění, ale z Defenderu vlastně zůstalo jen jméno a technické pozadí. Ovládací rozhraní nově zajišťuje Centrum zabezpečení, kde nastavíte vše od antivirové kontroly, firewallu až po rodičovskou kontrolu. Nastavení jsou poměrně bohatá a určitě doporučujeme si je "proklikat".

Nové Centrum zabezpečení

Microsoft Edge a další novinky

Vývojáři stihli za cca 9 měsíců pochopitelně více práce a stran zájmu určitě nesmí zůstat ani vylepšení Cortany, která si ovšem česky mluvící uživatel stále neužije. Hodně propagovanou funkcí byla také Windows Mixed Reality, což je na jedné straně aplikace, ale na té druhé (a mnohem důležitější) potřebujete speciální brýle pro rozšířenou realitu. 

Microsoft Edge

Zbývají tak "drobnosti" jako možnost uzamknutí PC, když se vzdálíte s konkrétním zařízením (mobil, hodinky) podporujícím Bluetooth, defaultní nahrazení příkazové řádky PowerShellem, povýšení virtualizovaného linuxového bashe na verzi Ubuntu 16.04 atd. Zajímavý je také návrat Motivů, které se stahují z Windows Store. Že jsme na něco důležitého zapomněli? Jedním z nejdůležitějších produktů pro Microsoft je stále prohlížeč Edge, který vývojáře zaměstnal hodně. Na jeho novinky a srovnání s konkurencí se podíváme velmi brzy samostatně!

Zdroj: windows.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty