Hlavní navigace

Windows 10 build 10130: nové ikony, zvuky a PDF tiskárna

Do veřejné testovací větve Fast přišlo sestavení 10130, které jen mírně zlepšuje současné funkce. Zároveň však Desítky opět posouvá blíže k finálnímu vydání, a tak se můžeme podívat, jak se např. mění uživatelské rozhraní.
Martin Tábor 4. 6. 2015

Sdílet

Po posledním sestavení 10122 je tím dalším hned výše zmíněné 10130. Změn tak „není mnoho“, ale v Microsoftu tvrdě pracují na dolaďování systému před finálním vydáním, které lze očekávat již v průběhu léta. U Desítek však fáze RTM bude znamenat o něco méně než u kterékoli předešlé verze Windows. Je tomu tak proto, že celý ekosystém Windows 10 se má velmi přiblížit myšlence, že operační systém bude poskytován coby služba, a to např. po vzoru Office 365. Skrze Windows Update se tak již nebudou šířit jen opravy, ale zásadní vylepšení funkčnosti a případně i úpravy vzhledu a chování celého systému.

Nové ikony buildu 10130

Termín letního vydání je tedy více než možný, protože případné nedostatky mohou být posléze průběžně odstraňovány. Samozřejmě jde také o to, aby byly Windows 10 co nejvíce stabilní a firma opět nesklidila negativní kritiku. A právě z toho důvodu jsou pak některé „nejvíce rozdělané“ funkce plánovány až jako budoucí upgrade. U sestavení 10130 se můžeme opět setkat s proměnou ikonové sady, přičemž Microsoft prý reagoval na zpětnou vazbu uživatelů. Základní položky si můžete prohlédnout výše.

Nové zobrazování průběhu na Hlavním panelu

Designéři zasáhli ale skoro do všech částí GUI, a to včetně oken Průzkumníka. Poprvé v historii Windows 10 Preview se také změnil styl zobrazování průběhu na tlačítku aplikace v hlavním panelu. Pryč je starý známý zelený ukazatel z dob Windows 7. Aktuální podoba je šedá a ikonka aplikace se postupně „topí“ ve vertikálně se zvyšující hladině. Přibyly i širší možnosti nastavení nabídky Start, nové systémové zvuky a Windows 10 již obsahuje možnost vytvářet PDF dokumenty díky vestavěné „PDF tiskárně“ (dosud bylo možné vytvořit jen XPS).

Prohlížeč Microsoft Edge (15.10130.0.0) – HTML5Test.com

Internetové eso Redmondu s názvem Microsoft Edge rovněž postoupilo na sestavení 15.10130.0.0 a jak je vidět na screenshotu, svého staršího kolegu IE11 již předstihlo v testu HTML5 o 66 bodů. Na konkurenční prohlížeče však alespoň z pohledu webu HTML5Test.com  stále zdaleka nemá.

Windows 10 (sestavení 10130) – ne vše je zcela dokonalé

Microsoft podle slibů také začal uvolňovat nová sestavení s vyšší frekvencí, a tak se rozdíly nejeví tolik nápadně. Při srovnání s prvními buildy však učinil vývoj velký krok. Nám nezbývá než doufat, že do finálního vydání se tak stane minimálně ještě jednou.

Zdroj: windows.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty