Hlavní navigace

Windows 10 budou zcela zdarma

Včerejší konference přinesla mnoho novinek a zároveň potvrdila, že Microsoft nabídne Desítky zcela zdarma nejen majitelům současných Osmiček, ale dokonce i postarších Windows 7. Redmond chce zkrátka s novou platformou skutečně uspět.
Martin Tábor 22. 1. 2015

Sdílet

Včera ve večerních hodinách místního času se odehrála očekávaná lednová konference u příležitosti vydání nového buildu Windows 10 Technical Preview. Microsoft měl na srdci poměrně dost novinek, včetně těch hardwarových, avšak zároveň potvrdil i některé dlouho zmiňované spekulace. Jestli je pro úspěch nové platformy důležitá cenová politika, mají budoucí Windows skutečně velké šance – upgrade bude zcela zdarma pro majitele licencí Windows 8, 8.1 a v prvním roce po uvedení nového systému dokonce i pro uživatele Sedmiček. Microsoft tedy dává jasně najevo, že úspěch chystané platformy pro něj znamená vše. Od neúspěšných Osmiček se chce nový systém marketingově vzdálit i samotným  názvem „Windows 10“ a po letech konečně zaútočit i na firemní pozice.

Konference Microsoftu k Windows 10 (21. ledna 2015)

Další dobrou zprávou je, že po volném upgradu získáte průběžně aktualizovaný a vylepšovaný systém, jako je tomu u dnešních mobilních platforem. Po Desítkách bychom se tak dalšího major vydání měli dočkat až za poměrně dlouhou dobu. Na konferenci se objevily nové univerzální aplikace, které ve Windows 10 poslouží stejně dobře v dotykovém režimu i při ovládání myší. Chování celého systému je oproti Osmičkám mnohem více konzistentní a stejná gesta tedy můžete využít např. i u běžných oken – lze je přepínat, zavírat či zvětšovat stejně jako současné dotykové aplikace  z Windows Store. Těšit se můžeme např. na nový univerzální Outlook, který bude v základní výbavě systému, stejně jako dotykový Word, Excel a PowerPoint. Představil se i nový webový prohlížeč Spartan, jenž má být více kompatibilní se současnými weby.

Nový panel notifikací

Asistentka Cortana je integrována nejen do vyhledávání na hlavním panelu, avšak tuto funkci si v ČR zřejmě stále neužijete. Lednové sestavení posunulo dále i panel notifikací, který plně nahradí současný Šém a poskytne prakticky stejnou uživatelskou zkušenost na mobilních zařízeních i na PC, včetně tlačítek pro ovládání bezdrátových sítí. Protože Windows 10 vyjdou právě i pro smartphony, na vysokou úroveň bude dotažena i synchronizace nastavení či rozdělané práce na jednotlivých systémech. Microsoft tak bude v tomto ohledu nejvíce konkurovat zřejmě Applu, jehož nejnovější systémy umožňují na „desktopovém“ OS X číst např. SMS z iPhonu. Microsoft však plánuje pro desktop i mobilní zařízení prakticky jednu jedinou platformu.

Zdroj: windows.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty