Hlavní navigace

Windows 10 budou podporovat biometrické přihlašování

Microsoft zahrne do Windows 10 podporu pro standardy aliance FIDO. Toto konsorcium vzniklo před dvěma lety a jeho cílem je přispět k vymýcení stále nejčastějšího způsobu přihlašování - na základě psaného hesla.
Martin Tábor 28. 2. 2015

Sdílet

Dnešní doba požaduje od bezpčenostních systémů v zásadě dvě věci – maximální bezpečnost a v druhé řadě i rychlost a pohodlnost legitimního přístupu. V kontrastu s tím se dnes nejčastěji stále setkáváme s desítkami let starým okénkem pro zadávání hesla pomocí klávesnice. To jednoznačně nesplňuje nároky na rychlost a pohodlnost, avšak ve většině případů může být tento způsob přihlašování i bezpečnostním problémem. Většina uživatelů volí krátká či snadno zapamatovatelná hesla (v opačném případě je zapomínají), ale znaky zadávané pomocí klávesnice lze i snadno odposlechnout příslušným malwarem.

Ilustrační obrázek

Do boje se před dvěma lety postavilo sdružení FIDO, které přišlo např. s bezpečnostní USB klíčenkou U2F. V zásadě se jedná o standard FIDO U2F Security Key, který již podporuje i Google v rámci dvoufázového ověření. I když se lze do Windows již dnes logovat pomocí rozpoznávání obličeje či otisků prstů, tyto metody jsou většinou závislé na softwaru třetích stran a ověřování probíhá podle odlišných mechanismů. Microsoft jde tak ve šlépějích Googlu a Windows 10 budou podporovat otevřenou specifikaci pro biometrické ověřování FIDO 2.0. Otevřený standard by měl nabídnout větší bezpečnost i možnosti pro aplikace třetích stran.

Zdroj: fidoalliance.org, windows.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty