Hlavní navigace

Wikipedia a další velcí hráči protestují proti SOPA

<p>&#160;</p>
Nový zákon, který má pomoci zamezit šíření nelegálního obsahu na internetu, je se svou koncepcí trnem v oku stále většímu počtu důvěryhodných subjektů. Dle mnohých totiž útočí na samotnou podstatu internetu v podobě svobodného přístupu k informacím.
Martin Tábor 18. 1. 2012

Sdílet

Nové připravované americké zákony známé pod zkratkami SOPA a PIPA umožňují mnohem jednodušší postihy subjektů, které zprostředkovávají nelegální přístup k datům chráněným copyrightem. Postih se přitom nemá dotknout jen serverů, na kterých jsou inkriminovaná data fyzicky uložena, ale i provozovatelů webových stránek, na nichž je uveden odkaz. Velké sankce by tak hrozily např. i největším světovým vyhledávačům v popředí se společností Google, Inc. Ty by tak byly nuceny zvolit zcela jiný koncept vyhledávacích algoritmů a zavést filtrování obsahu. Dle mnoha významných subjektů se připravované legislativní změny blíží svým charakterem k cenzuře známé např. z Číny nebo Íránu.

Wikipedie – SOPA

Mezi velké lobbisty za schválení zákona patří zcela pochopitelně především producenti filmového a hudebního obsahu v čele se známou osobností mediálního magnáta a miliardáře Ruperta Murdocha. O příbuzné PIPA má 24. ledna hlasovat americký Senát, zatímco samotná SOPA (Stop Online Piracy Act) je v současné době již projednávána Výborem pro soudnictví Kongresu USA. Na středu 18. ledna je tak odpůrci připravovaných legislativních návrhů plánováno mnoho demonstrací, k nimž se připojuje i Wikipedie. Po hlasování jejích aktivních členů byl jako projev tvrdého nesouhlasu zvolen kompletní dvacetičtyřhodinový blackout anglické verze internetové encyklopedie, která patří globálně mezi pět nejnavštěvovanějších internetových adres.

V případě české verze Wikipedie zatím není forma protestu známa, avšak s největší pravděpodobností se její autoři k protestu rovněž určitým způsobem připojí. V současné době nezbývá než počkat, jak se k projednávaným zákonům nakonec vyjádří sami politici.

Zdroj: wikimediafoundatin.org

Autor článku