Hlavní navigace

WhatsApp zavádí end-to-end šifrování.

Nepočetnou rodinu aplikací, které nabízejí end-to-end šifrování komunikace, nyní rozšíří celkem hojně používaný WhatsApp. Ve zkratce to znamená, že zprávy a volání nebudou viditelné pro provozovatele služby, ale jen účastníkům rozhovoru.
Martin Tábor 9. 4. 2016

Sdílet

WhatsApp sice již vlastněn Facebookem, ale aplikace a značka si jdou stále vlastní cestou. A třeba právě oproti Facebooku je od teď WhatsApp ještě více odlišný než dříve. V jednoduchosti vzato zavádí služba takový typ šifrování, že ke konverzacím nemá přístup ani provozovatel služby na samotných serverech, které spojení zprostředkovávají. Ve světe internetové komunikace je to bohužel stále něco výjimečného a stejný typ šifrování např. zavedla služba MEGA, která se tak mohla odvolávat, že vlastně neví, jaké soubory uživatelé na servery uploadují.

WhatsApp Messenger

Oproti tomu, samotný Facebook má v licenčních podmínkách hodně zajímavé partie a rozhodně nehrozí, že by obsah detailně neanalyzoval a neukládal pro potenciální vytěžení. Třeba se vaše fotografie za desítky let objeví v nějaké reklamní kampani nebo už tam hlavní roli dávno hrají. Několik rozšířených služeb, které dbají na soukromí uživatelů, však přeci existuje. Kromě nováčka WhatsApp dávno používá end-to-end šifrování třeba Apple, kde se uplatňuje v aplikacích iOS jako Messenger a podobně je na tom i iCloud. Pro většinu sociálních a komunikačních služeb je však soukromí uživatelů stále značně neatraktivní pojem.

Zdroj: whatsapp.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty