Hlavní navigace

Vytvořte si vlastní webové stránky s WebSite X5

Roman Polášek

Pokud chcete psát blog, vytvořit své portfolio či jednoduchou firemní prezentaci s e-shopem, nemusíte ovládat programování. S tím správným nástrojem vytvoří svůj web i začátečník.

Sdílet

Kdo dnes není na internetu, jako by nebyl. Toto pravidlo platí čím dál více a odvětví tvorby webových stránek jen kvete. Ne vždy je však nutné ihned využívat služeb profesionálů. Pokud si chcete sami vytvořit webové stránky, máte na výběr dvě možnosti. Buď se naučíte alespoň základy programovacích jazyků nutných k tvorbě internetových stránek, nebo si zkusíte sami vytvořit stránky v některém z WYSIWYG editorů, u kterých žádnou znalost programování nepotřebujete. Jedním z nejlepších na trhu je WebSite X5, který poskytuje pro tvorbu mnoho možností a přitom je ovládání dost jednoduché, aby i méně zkušený uživatel vytvořil svůj první web.

V češtině a v mnoha edicích

Aplikace WebSite X5 je nabízena v 5 různých edicích, z nichž jedna je bezplatná a zbylé 4 placené. Liší se samozřejmě množstvím nabízených funkcí. V článku se seznámíme s možnostmi nejvybavenější verze Professional a zmíněny budou rovněž rozdíly proti dalším edicím. Program si můžete bezplatně vyzkoušet a otestovat lze i pokročilé funkce, které pro svůj web potřebujete. Příjemnou vlastností je pak rozhraní v češtině, díky kterému je aplikace pro všechny srozumitelná.

Snadná tvorba díky průvodci

Jakmile aplikaci nainstalujete, je třeba projít jednoduchou registrací přímo z jeho rozhraní. Po jejím dokončení můžete začít aplikaci používat.

<p>Po registraci na webu výrobce získáte mnoho funkcí navíc, včetně možnosti instalace na další počítač</p>

Po registraci na webu výrobce získáte mnoho funkcí navíc, včetně možnosti instalace na další počítač

Po registraci na webu výrobce získáte mnoho funkcí navíc, včetně možnosti instalace na další počítač

Tvorba webu probíhá v celkem 5 krocích. Na začátku je třeba zadat název webu a vybrat si některou z velkého množství připravených a dále konfigurovatelných šablon. Nebudete se tedy muset zatěžovat s tvorbou grafiky. Podle zaměření si jen vyberete grafickou šablonu a následně upravíte podle svých představ. Měnit lze její strukturu, podobu nabídek, textu a interaktivních prvků. Výhodou je, že kdykoliv během úprav lze zobrazit náhled webu, takže dobře vidíte, jak se změny projeví.

<p>K dispozici je velké množství šablon v mnoha různých kategoriích</p>

K dispozici je velké množství šablon v mnoha různých kategoriích

K dispozici je velké množství šablon v mnoha různých kategoriích

Jakmile dokončíte úpravu šablony, lze začít s přípravou mapy webu, tedy s vytvořením hierarchie stránek. Snadno do hlavní stránky vložíte nové stránky i s možností vytvoření více úrovní, které jsou často tvořeny rozbalovacími nabídkami.

<p>Do menu lze vložit oddělovače i více úrovní</p>

Do menu lze vložit oddělovače i více úrovní

Do menu lze vložit oddělovače i více úrovní

Výběrem konkrétní stránky pak přejdete ke třetímu kroku, ve kterém je možné doplnit obsah stránek. Intuitivním způsobem nejdříve rozdělíte web do řádků a sloupců, které lze následně plnit jednotlivými objekty. Vkládat můžete text, obrázky, tabulky, obrázkové galerie, videa a zvukové soubory, emailové formuláře, tlačítka pro sociální sítě, návštěvní knihu, mapy, flash aplikace, katalog produktů, dynamické prvky nebo html kód.

<p>Ukázka tvorby jedné stránky s možnými prvky, které lze na ni vložit</p>

Ukázka tvorby jedné stránky s možnými prvky, které lze na ni vložit

Ukázka tvorby jedné stránky s možnými prvky, které lze na ni vložit

Po tomto kroku jsou vaše stránky prakticky hotové, avšak doporučuji navštívit i pokročilé nastavení v dalším kroku. V něm můžete připojit například nástroj Google Analytics pro sledování návštěvnosti webu, upravit zobrazení odkazů na jiné jazyky vašich stránek či upravit vlastnosti ohledně správy dat, přístupu nebo nákupního košíku.

<p>V pokročilém nastavení naleznete možnost úpravy úvodní stránky</p>

V pokročilém nastavení naleznete možnost úpravy úvodní stránky

V pokročilém nastavení naleznete možnost úpravy úvodní stránky

Posledními kroky jsou pak analýza webu a optimalizace pro vyhledávače, po kterých lze web již rovnou nahrát na ftp server nebo uložit na disk.

Rozdíly verzí

Pro nejmenší webové prezentace můžete využít bezplatnou verzi s označením Free, která však nabízí jen 100 šablon a povolí vám web složit z maximálně 10 stránek, na které lze umístit jen základní prvky (text, obrázky, videa a flash animace). Potřebujete-li více, můžete vyzkoušet verzi Home, která už nabízí 250 šablon s maximálně 25 stránkami v rámci jednoho projektu. Na web navíc budete moci přidat prvky ze sociálních sítí. Vyšší edice Compact pak nabízí dvojnásobné množství šablon, neomezuje počet stránek a dovolí vám na web vložit mapu, widgety a také html kód.

Pokud chcete vytvořit skutečně kvalitní a dobře vypadající web s mnoha funkcemi, doporučuji popřemýšlet nad některou ze dvou nejlépe vybavených edic – Evolution či Professional. Obě nabízí více než 1500 kvalitních šablon pro vaše stránky, spolu se šablonami pro zobrazení na mobilních zařízeních. Verze Professional vám navíc dovolí lépe šablony upravit a změnit jejich rozložení. Umožňuje rovněž dynamicky vkládat obsah do stránek přímo z webu, takže budete moci svěřit správu někomu jinému. Obě verze nabízí manuální registraci uživatelů na webu a možnost platby online. Verze Professional pak dokáže uživatele automaticky registrovat, což jistě přijde vhod, pokud se rozhodnete vytvořit elektronický obchod. Rovněž umožňuje správu slevových kupónů, lepší optimalizaci pro vyhledávače nebo manuální zálohování webu. Kompletní porovnání je pak k dispozici přímo na webu aplikace.

Maximum nástrojů pro vlastní tvorbu

Jestliže si chcete vytvořit web svými silami, tak je WebSite X5 velmi výkonným nástrojem, který vám k tomu pomůže. Profesionálové tímto nástrojem budou samozřejmě vždy opovrhovat, avšak pro web malého rozsahu a standardní funkcionality bohatě dostačuje. Sám jsem byl až překvapen, kolik funkcí je schopen program nabídnout a přitom nevyžaduje od uživatelů žádnou znalost programování.

Pokud se vám aplikace líbí, můžete výhodně zakoupit její licenci na partnerském webu sw.cz. V nabídce naleznete verze Professional, Evolution a Compact.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty