Hlavní navigace

Vyšlo finální Ubuntu 12.04 LTS

Letošní dubnové Ubuntu nese kódové označení Precise Pangolin, což má evokovat preciznost vývojářů při ladění kódu. Jedná se totiž o čtvrté vydání s tzv. prodlouženou podporou a s konzervativnějšími uživateli tu tak bude až do roku 2017.
Martin Tábor 26. 4. 2012

Sdílet

Na Ubuntu 12.04 LTS si vývojáři tentokrát skutečně dali záležet a svědčí o tom i fakt, že oproti standardu bylo toto vydání relativně slušně použitelné již od vydání druhé bety. Novinek je hodně, avšak spíše se nesou ve znamení dolaďování a vylepšování funkcí, které byly do Ubuntu integrovány již s předchozími vydáními. Precise Pangolin je rovněž první LTS verzí, do které se dostalo rok staré grafické rozhraní Unity, a tak má již aktuálně definitivně zaručeno relativně dlouhý život. Zvláště vzhledem k tomu, že desktopová LTS verze přináší od vydání 12.04 nově až pětiletou životnost oproti předchozím třem rokům (pětiletá podpora byla doposud pouze u serverových LTS edic).

Nový správce nastavení a kontextová nabídka

Hluboko pod barevnými ikonami se skrývá linuxové jádro řady 3.2, které např. opravuje dlouho diskutovanou chybu způsobující nadměrnou spotřebu energie. Uživatelé notebooků by si tak mohli s novým Ubuntu přijít až k o dvacet procent delší výdrži při běhu z akumulátoru. Pochopitelně byly aktualizovány téměř všechny verze aplikací, a tak se lze těšit např. na LibreOffice 3.5 či nový klient služby Ubuntu One. Zájemci si mohou doinstalovat GNOME Shell, který se v oficiálních repozitářích nově vyskytuje v poslední verzi 3.4.

Head-Up Display (HUD)

K významnějším novinkám rozhodně patří i zcela nová funkce Head-Up Display (HUD), jež umožňuje fulltextového prohledávání „horních“ nabídek aplikací. Pakliže tedy uživatel pracuje s programem s velkým množstvím nepřehledných podnabídek, lze kýženou volbu dohledat ihned po zadání prvních písmen z názvu. Pro neznalé uživatele je možná dobré doplnit i fakt, že Ubuntu patří mezi distribuce GNU/Linuxu, které jsou, navzdory použitým screenshotům, velmi dobře lokalizovány do národních jazyků včetně češtiny.

Zdroj: ubuntu.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty