Hlavní navigace

Vyšel zlomový Firefox 48. Po letech přináší architekturu Chromu

Firefox 48 je novinkami doslova nabitý. Po mnoha letech jde do ostrého provozu architektura Electrolysis, která spouští každý panel jako samostatný proces. Dále můžete instalovat doplňky pro Chrome a prohlížeč vás lépe ochrání při stahování souborů.
Martin Tábor

Sdílet

Po delší době vychází major verze Firefoxu, která není velkou aktualizací jen dle názvu, ale skutečně přináší značně zajímavé (možná převratné) novinky. V první řadě Mozilla velmi dlouhou dobu (roky) pracuje na nové architektuře prohlížeče, která dostala kódový název Project Electrolysis. Ve své podstatě se jedná o to samé, co umí konkurenční Google Chrome od samého zrození – Firefox již nebude jeden monolit, ale jednotlivé panely se stránkami poběží jako mnoho jednotlivých procesů. Google psal Chrome vlastně od nuly, takže měl v tomto ohledu jednodušší. Převést stávající aplikaci na tuto architekturu se ukázalo jako hodně náročný úkol.

Mozilla Firefox 48

Výhodou je, že jedna spadlá stránka či rozšíření neohrozí běh celého prohlížeče, nicméně je známo, že Chrome naopak i kvůli tomu spotřebuje více RAM. A když jsme u rozšíření, můžeme rovnou popojít dál. Firefox 48 by měl podporovat mnoho stávajících rozšíření pro Google Chrome, což je marketingově jistě větší naděje než Electrolysis. Vývojářům tak stačí drobná úprava a jejich doplněk poběží díky podpoře WebExtensions i ve Firefoxu. Mozilla tak odpověděla na MS Edge 14 (ve Windows 10 Anniversary Update), který tuto možnost nabízí. Změn obsahuje poslední vydání samozřejmě mnohem více – kontrola souborů při stahování, rychlejší vykreslování na Linuxu díky knihovně Skia, vylepšení u protokolu WebRTC atd.

Zdroj: firefox.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty