Hlavní navigace

Vyšel Sandboxie 3.58

Program Sandboxie je aplikace, která má za cíl ochránit počítač před činností jiného neprověřeného programu, a to i po jeho spuštění. Vyvojáři kondem prázdnin vydali další aktualizovanou verzi, jež přináší mnoho vylepšení.
Martin Tábor 29. 8. 2011

Sdílet

Tzv. sandbox je ve virtuálním světě informačních technologií prostor, který by měl mít pevně vymezené hranice, za něž by vliv určitěho, uvnitř běžícího elementu (dokument, aplikace), neměl zasahovat. Jeho výhoda je v tom, že oproti jiným bezpečnostním ochranám je teoreticky zcela nepropustný, a to z důvodu, že vnější (např. OS) a vnitřní prostředí nemá disponovat žádným rozhraním, které by bylo pro obsah sandboxu prostupné. Navíc program běžící v sandboxu nemusí mít o této skutečnosti ani „povědomí“, protože se v různých implementacích jedná v podstatě o lehčí virtualizaci.

Sandboxie 3.58 – Ovládací panel

Sandboxie je právě jednou z implementací výše popsané technologie a v současné době je mezi uživateli již poměrně znám a oblíben. Umožňuje v sobě spustit takřka jakýkoliv program, aniž bychom ohrozili bezpečnost svého počítače. Uvnitř běžící program pracuje s virtuálním diskovým prostorem a před uzvařením nás Sandboxe vyzve buď k potvrzení nebo zamítnutí realizace skutečných změn v úložném prostoru. Aktuálně nová verze přináší delší řadu změn, které zahrnují přidání kompatibility s dalšími programy, opravu několika chyb i změny v samotném uživatelském rozhraní.

Schéma fungování Sandboxie

V dnešním světě velmi sofistikovaného malware může vyzkoušení obdobné aplikace ušetřit v mnoha případech značné nesnáze.

Zdroj: sb.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty