Hlavní navigace

Vyšel Google Chrome 49: zkuste třeba hladké skrolování

Martin Tábor

Aktuálně již možná máte Chrome 49 na svém počítači a ani o tom nevíte. Update totiž probíhá automaticky a na první pohled je prohlížeč od svých počátků pořád stejný. Pár změn se však přece událo, a tak si je pojďme popsat.

Sdílet

Současné vydání přináší zajímavé novinky, i když jubilejní padesáté vydání již číhá za dveřmi. Material Design z Androidu 5.0 (resp. 6.0) se do desktopového Chromu vkrádá jen postupně a aktuálně jde třeba o zcela přepracovanou stránku Stažené soubory. Hamburgerové tlačítko pro hlavní menu, karty s položkami nastavení či změna samotných panelů stránek se ještě odkládá. Právě panely v horní liště by si však zasloužily redesign delší dobu, protože na velkých rozlišeních jsou příliš malé (Firefox je ve škálování GUI mnohem dál).

Google Chrome 49.0.2623.75

Chrome 49 také dostal novou výchozí obrazovku anonymního režimu, která je tmavá a není tedy možné přehlédnout, v jakém módu jste okno prohlížeče spustili. Defaultně je rovněž konečně zapnuta funkce hladkého posunu stránek, takže při scrollování již obraz neposkakuje, ale posun se zdá být skutečně plynulý. Javascriptový engine V8 podporuje již 91 % z posledního standardu ECMAScript (MS Edge dokonce 100 %).

Smooth scrolling

Zajímavou možností pro weby je nahrávání zvuku a videa bez dalšího zásuvného modulu nebo nebo zaslání „odlehčené“ verze stránky, když uživatel zapne šetření dat (prohlížeč posílá hlavičku Save-Data). Zbývá dodat 26 bezpečnostních oprav a z Chromu 49 je to téměř vše. Jedenáct externích oznamovatelů chyb se tak nerovně podělí o rekordních 36 500 dolarů, což je asi 900 tisíc korun. Padesátý Google Chrome by měl dorazit kolem 19. dubna.

Zdroj: google.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty