Hlavní navigace

Vypalujeme zadarmo

Aplikací určených pro vypalování optických disků je velké množství. Těch, které jsou zdarma, je ovšem podstatně méně. Pojďte se podívat na čtveřici nejzajímavějších: Ashampoo Burning Studio Free, BurnAware Free, CDBurnerXP a DeepBurner Free Portable.

Sdílet

Úvod

Ještě před masivním nástupem zapisovatelných CD-R disků a příslušných zapisovacích mechanik byla data přenášena na disketách. Se zápisem dat na disketu nebyly žádné problémy, protože se o to staral operační systém. Pro zápis dat na optický disk byla zapotřebí dodatečná aplikace. Nativní zápis dat na CD byl na platformě Windows umožněn až od verze XP. Zápis na DVD je možný ve Windows Vista. I přes tento fakt jsou aplikace pro vypalování mezi často vyhledávanými programy. Výhody produktů třetích stran jsou především v pohodlnějším ovládání a větším množství funkcí.

Ashampoo Burning Studio Free

Pro začátečníky má tento balík nesporné výhody v české lokalizaci a přehledném rozhraní včetně krátkých vysvětlivek. Úvodní rozhraní je obdobné jako u známého Nero Express. Počáteční obrazovka vás přesně navede požadovanou cestou.

Podporovány jsou všechny základní typy dat, můžete tedy vypalovat data, hudbu i filmy. Volba optického média u datového disku probíhá podle aktuálního požadavku na volné místo. Zdrojem pro DVD-Video disky mohou být pouze již připravené DVD soubory (.vob, .ifo, .ts), převod z jakéhokoliv jiného formátu (například divx, mpeg) není v bezplatné verzi možný. Mezi formáty optických disků, se kterými si produkt poradí, patří CD, DVD a Blu-ray Disc.

Pakliže si vyberete typ disku, který chcete vypálit, dostanete se k výběru samotných dat. Během přidávání souborů vidíte na grafickém ukazateli aktuální zaplnění, podle toho je zobrazována i nabídka vhodných médií. Pakliže jsou všechna data vybrána, následuje obrazovka s poslední možností nastavení. U té lze nastavit rychlost vypalování, kontrola obsahu atd.

+ česká lokalizace
+ přehledné rozhraní vhodné pro začátečníky
+ podpora VCD a SVCD
+ nabídka pro zálohování
+ ripování audio CD
 – chybí nastavení souborového systému
 – nelze vytvořit bootovatelný disk

BurnAware Free

I BurnAware Free zaujme jednoduchým rozhraním, bohužel česká lokalizace chybí. Prvním krokem před vypalováním je samotný výběr optického disku. U zápisu dat to může být nepohodlné, pakliže dopředu neznáte jejich velikost. V případě, že vyberete datové CD a při výběru souborů zjistíte, že vám kapacita nestačí, musíte buď vypálit data na více CD či zvolit DVD. Při volbě DVD ovšem musíte aktuální projekt zrušit a začít znovu s nastavením DVD.

Podporovány jsou stejné druhy médií jako v předchozím případě, tedy CD, DVD a Blu-ray Disc. Stejně tak jsou připraveny profily pro data, hudbu i video. Ač se může na první pohled zdát, že není k dispozici žádné pokročilé nastavení, některé volby zde nalezneme. K dispozici je možnost vypálení jako Disc-at-once (DAO) a na výběr jsou i různé souborové systémy.

Co by ovšem mohlo chybět, je nabídka pro kopírování disku. Tento problém lze vyřešit pomocí vytvoření obrazu a jeho následného vypálení, samostatná nabídka by ovládání při kopírování disku urychlila.

Během testování se tento program choval místy nestabilně. Při některých volbách se objevilo chybové hlášení a občas nedošlo ke správnému ukončení. Při nekorektním ukončení byl proces burnaware.exe spuštěn a nadměrně zatěžoval CPU.

+ volba souborového systému
+ přehlednost
 – chybí čeština
 – výběr média při tvorbě datového disku
 – kopírování disku
 – nelze vytvořit bootovatelný disk

CDBurnerXP

V tomto produktu se taktéž setkáte s jednoduchým rozcestníkem, který bude spíše vyhovovat pokročilejším uživatelům. Na výběr jsou následující volby: Datový disk, Audio CD, Vypálit obraz ISO, Kopírovat disk a Vymazat disk. Nabídek tedy není mnoho a někomu by mohla chybět například možnost vypálení DVD-Video, v programu se ovšem příslušná volba nachází až v nabídce Soubor u datového disku. Pro mnoho uživatelů může být výhodu i česká lokalizace.

Mezi podporovaná optická média patří kromě CD, DVD, Blu-ray Disc i HD-DVD. Stejně jako v předchozích případech lze zapisovat data, audio i video.

V tomto nástroji se můžete setkat s pokročilejšími funkcemi v podobě výběru souborového systému, vytváření bootovatelných disků, ovládáním přes grafické rozhraní či příkazovou řádku. Například ovládání přes příkazovou řádku vám může pomoci při tvorbě automatických záloh ve stanovený čas.

+ volba souborového systému
+ čeština
+ tvorba bootovatelného disku
+ možnost ovládání přes příkazovou řádku
 – DVD-Video přístupné z datového disku

DeepBurner Free Portable

DeepBurner je k dispozici jak ve verzi vyžadující instalaci, tak přenosné. Více funkcí ale přináší až placená verze. Instalace aplikací vyžaduje administrátorská práva, která nemusí být vždy k dispozici. Tento problém může vyřešit právě přenosná varianta, kterou můžete mít vždy po ruce na USB disku.

Pří spuštění programu jste opět vyzvání k výběru disku, možnosti jsou pouze tři a to datové CD/DVD, audio CD a vypálení obrazu. Chybí tedy podpora pro DVD-Video a pro Blu-ray Disc.
Následujícím úkonem je výběr dat. Aplikace je rozdělena na několik oken. V hlavním okně je nástrojová lišta a menu. Uvnitř tohoto okna je jedno okno pro výběr dat a druhé zobrazující obsah optického disku. Tyto dvě vnitřní okna mohou být umístěna vedle sebe horizontálně, vertikálně či kaskádovitě.

Zajímavější jsou ovšem další dostupné funkce. Pakliže se chystáte vytvořit kompilaci, která bude obsahovat různé aplikace, může být užitečné vytvoření autorunu. Autorun je v tomto případě menu, které se spouští po vložení optického disku do mechaniky. Z tohoto menu pak můžete spouštět programy jedním kliknutím. K dispozici jsou různé šablony a nastavení, tudíž menu nemusí vypadat vždy stejně.

Jestliže si pohrajete s tvorbou autorunu, byla by škoda médium nadepsat pouze lihovým fixem. Proto je k dispozici nástroj pro tisk obalů. Vytisknout lze nejen různé obálky, ale i samotný potisk pro médium. Obsah může být tvořen textem i obrázky.

+ přenosná varianta
+ tvorba autorunu
+ tvorba bootovatelného disku
+ tisk obalů
 – chybí profil pro DVD-Video
 – kopírování disku
 – chybí nastavení souborového systému
 – Blu-ray Disc není zatím podporován

Závěr

Všechny dnes popisované aplikace mají co nabídnout a určitě stojí za vyzkoušení. Pro začátečníky je ideálním produktem Ashampoo Burning Studio Free. CDBurnerXP je zase vhodným kandidátem pro pokročilé uživatele. Pouze BurnAware Free je tak něco mezi, přitom má největší instalační soubor a nejméně funkcí. Pakliže pracujete na více počítačích, jistě uvítáte možnost přenášet jednu aplikaci a nastavení. Tyto vlastnosti splní DeepBurner Free Portable, který nabízí mnoho zajímavých funkcí navíc.

Testované programy plní svou funkci velmi dobře a s každou další verzí se zlepšují. Rozhodně je nelze pokládat za plnohodnotné náhrady gigantického produktu jako je Nero Burning ROM, který nabízí nepřeberné množství funkcí. To je vykoupeno cenou a menšími požadavky na systémové prostředky.

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty