Hlavní navigace

Vylaďte si Windows 8 k dokonalosti s aplikací Tweak-8

Ovládejte nastavení systému bez zbytečně složitého hledání v rozsáhlých nabídkách a skrytých nastaveních. Pomocí jediné aplikace systém rovněž vyčistíte a získáte s ní spoustu užitečných nástrojů.
Roman Polášek 7. 7. 2014

Sdílet

Systém Windows 8 přinesl mnoho změn, ale ne všichni uživatelé je uvítali s nadšením. Je třeba si na ně totiž zvyknout a mnoho voleb je zkrátka jinde, než dříve. Absence nabídky Start, nová startovací obrazovka či ovládání přizpůsobené pro dotyky pak způsobují, že uživatelé mají problém počítač ovládat a hlavně najít volby, na které byli dříve zvyklí. Aplikace Tweak-8 nabízí pomocnou ruku a sdružuje spoustu voleb napříč celým systémem. Najdete v ní možnosti pro optimalizaci hardwarových prostředků, připojení k internetu, registru, volby pro změnu vizuální stránky systému i mnoho dalších a pokročilých nastavení, které jen tak v systému nenajdete.

Instalace na jedničku

Demoverzi aplikace si můžete stáhnout ze Stahuj.cz. Instalace je snadná a je přizpůsobena pro 32 i 64 bitovou verzi operačního systému Windows 8.

Jako velmi užitečnou možnost shledávám automatickou nabídku vytvoření bodu obnovení systému. V případě, že by některé optimalizace způsobily nežádoucí chování systému, budete se moci velmi snadno vrátit do původního stavu před instalací aplikace.

<p>Hned při instalaci je nabídnuto vytvoření bodu obnovení</p>

Hned při instalaci je nabídnuto vytvoření bodu obnovení

Hned při instalaci je nabídnuto vytvoření bodu obnovení

Na konci instalace nabídne i další aplikaci téhož výrobce, kterou je alternativní nabídka Start, která byla v tomto systému odstraněna. Rovněž nabízí velmi užitečné volby pro vytvoření zástupců, jejichž pomocí budete moci snadno vypnout počítač.

<p>Pokud vám chybí klasická nabídka Start, můžete si stáhnout bezplatnou alternativu, kterou program nabízí</p>

Pokud vám chybí klasická nabídka Start, můžete si stáhnout bezplatnou alternativu, kterou program nabízí

Pokud vám chybí klasická nabídka Start, můžete si stáhnout bezplatnou alternativu, kterou program nabízí | Praktická je možnost vytvoření zástupce pro vypnutí počítače

Vzhledem k tomu, že je aplikace tak výborně funkčně vybavena, je vcelku logické, že není zdarma. Její instalací však získáte 14 dní na bezplatné vyzkoušení, během kterých můžete provést spoustu úprav systému. Některé funkce jsou však bohužel už ve zkušební době omezeny. Jedná se například o možnost čištění registru, mazání dočasných souborů nebo automatickou optimalizaci.

Rozhraní a rozdělení funkcí

Jak si lze z obrázků všimnout, rozhraní bohužel není přeloženo do češtiny. Nabízena je jen angličtina, němčina a ruština. Pro pochopení všech voleb tedy budete potřebovat znalost některého z nich. Vzhledem k nabízeným možnostem rovněž doporučujeme aplikaci spíše zkušeným uživatelům, kteří mají dostatečné znalosti o systému.

Abyste se ve velkém množství funkcí vyznali, jsou roztříděny podle témat do několika kategorií, které jsou reprezentovány položkami v menu při levém okraji okna.

Možnosti programu

Pokud budete procházet postupně jednotlivé kategorie, objevíte spoustu voleb, které by vás možná ani nenapadly.

System Info + Tweaks

První kategorie nabízí podrobné informace o systému a také možnosti optimalizace hardwarových prostředků. Můžete například zapnout čištění stránkovacího souboru při vypnutí počítače, držet důležité soubory systému neustále v paměti, optimalizovat paměť a různé cache či uvolnit místo v operační paměti. Nabízena je rovněž správa programů spouštěných po startu systému nebo automatické přihlášení uživatele.

<p>Máte-li problém s nedostatkem operační paměti, můžete ji nechat vyčistit od nepotřebných dat</p>

Máte-li problém s nedostatkem operační paměti, můžete ji nechat vyčistit od nepotřebných dat

Máte-li problém s nedostatkem operační paměti, můžete ji nechat vyčistit od nepotřebných dat

Miscellaneous Tweaks

Další kategorie nabízí správu systémových složek, konfiguraci času, Průzkumníka Windows, hlášení o chybách aplikací, správu řízení kontroly uživatelských účtů či možnosti výchozích aplikací Windows. Můžete zde také měnit nastavení hlavního panelu, spouštět skripty při zapnutí nebo vypnutí systému a rovněž konfigurovat volby myši a klávesnice.

<p>Vypnout lze i často obtěžující zasílání zpráv o chybách</p>

Vypnout lze i často obtěžující zasílání zpráv o chybách

Vypnout lze i často obtěžující zasílání zpráv o chybách

Visual Tweaks

Nedílnou součástí aplikace tohoto typu je i úprava vzhledu systému. Můžete například zapnout průhlednost hlavního panelu včetně možnosti její postupné změny. Měnit lze i vlastnosti plochy a ikon na ní. Snadno lze například změnit umístění popisků ikon.

Další volby nabízejí možnost změny animací oken, vypnutí různých efektů a chování nabídek. K dispozici jsou opravdu podrobné možnosti a sám jsem byl překvapen, co vše systém animuje.

<p>Změnit můžete i vizuální stránku systému pomocí mnoha voleb</p>

Změnit můžete i vizuální stránku systému pomocí mnoha voleb

Změnit můžete i vizuální stránku systému pomocí mnoha voleb

Network + Internet

Nedílnou součástí optimalizace systému je i přizpůsobení voleb Internet Exploreru a nastavení zabezpečení. Aplikace rovněž nabízí optimalizaci a zrychlení internetového připojení v závislosti na jeho typu. V této kategorii můžete rovněž ovládat Windows Firewall či měnit nastavení sítě.

Utilities

Volby obsahující různé utility jistě budou velmi zajímavé z pohledu uživatelů. Nabízejí možnost vytvoření zástupců k různým nástrojům systému, například k většině voleb z ovládacích panelů. Kromě toho zde nalezneme také možnost spuštění čistění systému a zástupců, správu bodů obnovení nebo bezpečné mazání souborů. Velmi užitečná je i možnost čištění a defragmentace registru. Jako poslední je zde nabízena možnost zakázání přístupu k některým aplikacím a složkám, ovšem tato ochrana je funkční jen po dobu běhu aplikace Tweak-8.

<p>Bezplatná verze programu umožní najít chyby v registru, avšak nepovolí je odstranit</p>

Bezplatná verze programu umožní najít chyby v registru, avšak nepovolí je odstranit

Bezplatná verze programu umožní najít chyby v registru, avšak nepovolí je odstranit

Auto Optimizer

Pokud se nechcete prodírat džunglí nepřeberných možností, které Tweak-8 nabízí, můžete využít automatickou optimalizaci. Ta nabízí hned 3 různé úrovně v závislosti na množství vizuálních efektů, které chcete, aby optimalizace ovlivnila. Její pomocí se celý proces značně zjednodušuje.

<p>V nastavení můžete ochránit konfiguraci programu heslem</p>

V nastavení můžete ochránit konfiguraci programu heslem

V nastavení můžete ochránit konfiguraci programu heslem

Vyzkoušejte a zjistěte, co systém Windows dokáže

Pokud chcete mít systém přizpůsobený přesně svým potřebám, jistě program Tweak-8 vyzkoušejte. Sám jsem byl mile překvapen množstvím pokročilých funkcí, které nabízí. Zkušební verze sice přináší jistá omezení, avšak i s ní lze systém optimalizovat a získat možnosti, které byste v systému jen těžko hledali.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty